PŚ w Schonach: Długo wyczekiwane zwycięstwo Grubera

15:34, 16.03.2019 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 15:56, 16.03.2019

Bernhard Gruber wygrał zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Schonach. Doświadczony Austriak wyprzedził Lukasa Greiderera i Jarla Magnusa Riibera. Z Polaków punktował Adam Cieślar, który był 24.

Z samego rana na skoczni normalnej w Schonach rozegrano przełożoną z wczoraj rundę prowizoryczną. Wygrał ją Ryota Yamamoto, a Adam Cieślar (18. miejsce) i Szczepan Kupczak (27. miejsce) awansowali do zawodów głównych. Konkurs rozpoczął się z opóźnieniem z powodu przygotowań skoczni. Zawody były przerywane ze względu na złe warunki wiatrowe. Niektórzy zawodnicy mieli mocne podmuchy pod nartach, a inni w plecy, więc warunki były bardzo niestabilne.

W konkursie skoków najlepiej poradził sobie Yoshito Watabe. Japończyk skoczył 105,5 metra i uzyskał notę 127,5 punktu. Najdalej wylądował Jarl Magnus Riiber. Zwycięzca klasyfikacji generalnej za obecny sezon uzyskał odległość 108 metrów, ale dostał słabe noty, gdyż wylądował z dużej wysokości bez telemarku. Norweg miał 21 sekund straty do Watabe. Trzeci po skoku na odległość 103,5 metra był Terence Weber ze stratą 22 sekund. Szczepan Kupczak skoczył 98 metrów i zajął 19. pozycję ze stratą minuty i sekundy. Adam Cieślar po skoku na odległość 87,5 metra był 41. ze stratą minuty i 57 sekund.

Wyniki po serii skoków

Drugą częścią zawodów był ostatni w sezonie bieg na 10 kilometrów. Yoshito Watabe został dogoniony już na pierwszej rundzie. Na półmetku na czele biegli: Jarl Magnus Riiber, Bernhard Gruber, Lukas Greiderer i Manuel Faisst. Niedużą stratę miała duża grupa pościgowa. Z czołówki odpadł Faisst, ale pozostała trójka obroniła się przed pościgiem.

W końcówce zaatakowali Austriacy, którzy zgubili Riibera. Na finiszu Bernhard Gruber okazał się lepszy od Lukasa Greiderera. Dla doświadczonego Austriaka to pierwsze zwycięstwo od trzech lat w indywidualnych zawodach Pucharu Świata. Bardzo dobrze pobiegł Adam Cieślar, który awansował z 41. na 24. pozycję. Polak stracił do Grubera 2 minuty i 10 sekund. Szczepan Kupczak nie utrzymał miejsca w czołowej trzydziestce. Zajął ostatecznie 33. miejsce ze stratą 3 minut i 3 sekund. Kupczak jest 34. w klasyfikacji generalnej, ale wystartuje w jutrzejszym finale Pucharu Świata. Cieślar awansował na 49. miejsce w klasyfikacji i na nim zakończy ten sezon.