PŚ w Schonach: Akito Watabe najlepszy, Polacy daleko

15:31, 24.03.2018 Kamil Karczmarek

Akito Watabe wygrał zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Schonach. Dla zwycięzcy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest to siódme zwycięstwo w sezonie. Czwórka Polaków zajęła miejsca w piątej dziesiątce.

Seria skoków była wielokrotnie przerywana przez zbyt silny wiatr. Niespodzianką nie jest najlepszy wynik w niej Jarla Magnusa Riibera. Norweg skoczył 103,5 metra. Drugi po próbie na odległość 101 metrów był Go Yamamoto. Reprezentant Japonii miał 7 sekund straty do lidera. Na trzecim miejscu plasował się Mario Seidl, który miał już 40 sekund straty. Polacy zajęli miejsca pod koniec stawki. Szczepan Kupczak po skoku na odległość 87 metrów był 44. Wojciech Marusarz wylądował pół metra dalej, ale zajął 46. pozycję. Paweł Słowiok był 47., a Adam Cieślar po poważnych problemach w powietrzu był ostatni.

Wyniki po serii skoków

Na początku biegu Go Yamamoto dogonił Jarla Magnusa Riibera. Japończyk i Norweg tracili przewagę nad grupą pościgową, w której tempo dyktował Akito Watabe. Lider Pucharu Świata, który od tygodnia jest pewny zwycięstwa w klasyfikacji generalnej oraz Austriacy Mario Seidl i Bernhard Gruber po pokonaniu około 6 kilometrów doszli czołową dwójkę. Yamamoto szybko odpadł, potem kontakt z czołówką stracił również Seidl.

Na ostatnim okrążeniu zaatakował 11. po skoku Watabe. Japończyk sięgnął po kolejne 100 punktów do klasyfikacji generalnej. Japoński kombinator potwierdził, że potrafi radzić sobie nawet w trudnych warunkach, które panowały dzisiaj w Schonach. Trasa z powodu miękkiego, sztucznego śniegu była bardzo wymagająca i męcząca. Drugie miejsce zajął Riiber, który w końcówce pokonał Grubera.

Najlepiej z Polaków pobiegł Paweł Słowiok, który zajął 43. miejsce. Szczepan Kupczak był 45., Wojciech Marusarz 46., a Adam Cieślar 49. Znowu genialnie pobiegł Alessandro Pittin. Lider i już na pewno zwycięzca klasyfikacji na najlepszego biegacza awansował z 48. na 16. miejsce. Spadek o 34 pozycje zaliczył Ernest Yahin. Rosjanin po serii skoków plasował się na 8. miejscu.

Wyniki zawodów

Jutro ostatnie zawody w sezonie, w których udział weźmie 30 najlepszych zawodników z Pucharu Świata. Kombinatorzy ci oddadzą 2 skoki i pobiegną 15 kilometrów. Klasyfikację generalną wygrał już Akito Watabe. Drugi Jan Schmid ma 66 punktów przewagi nad trzecim Fabianem Riessle.