PŚ w Sapporo. Czas na pierwszy z trzech dni rywalizacji. Jak wypadną Polacy? (lista startowa)

Screen- TVP Sport

Trzy lata minęły, nim do kalendarza Puchara Świata powróciły zawody w Azji. Słynna Okurayama (HS137) w Sapporo w dniach 20-22.01. rozstrzygnie aż trzy konkursy indywidualne mężczyzn. Choć zmiana kontynentu wiąże się z różnicą czasową i nietypową dla polskich kibiców godziną przeprowadzenia konkursów, z pewnością nie zabraknie ich przed odbiornikami. Kadra Polski do Japonii przyleciała bowiem z liderem Pucharu Świata oraz z rekordzistą obiektu. 

Screen- TVP Sport

Ze stolicy Tatr do Sapporo- Puchar Świata w skokach narciarskich powraca do Japonii. W ubiegły weekend na Wielkiej Krokwi w Zakopanem triumfował Halvor Egner Granerud przed Dawidem Kubackim i Stefanem Kraftem. Okoliczności indywidualnego zwycięstwa Norwega, za sprawą decyzji jury, wywołały sporo kontrowersji. Szkoleniowiec kadry Polski zapewnia jednak, że takie doświadczenie może lidera Pucharu Świata jedynie wzmocnić.

– Może to będzie dla niego dodatkowy zastrzyk motywacji w Japonii – mówił w rozmowie z Eurosportem Thomas Thurnbichler. – Myślę, że Dawid cały czas jest zmotywowany, wciąż utrzymuje świetną formę. On chce walczyć o podia i wygrane – dodał.

Dla Dawida Kubackiego konkursy w Sapporo staną się okazją do odniesienia szóstej wygranej w sezonie, po dwukrotnym sukcesie w Wiśle, Titisee-Neustadt, Engelbergu i Innsbrucku. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi nad Halvorem Egnerem Granerudem z dorobkiem 1010 punktów. Norweg dotychczas zgromadził ich 896.

W pierwszej dziesiątce tabeli plasuje się jeszcze dwóch Polaków: piąty Piotr Żyła i ósmy Kamil Stoch.

Skok, którym ustanowił rekord trwający już cztery lata

26 stycznia 2019 roku w drugiej serii konkursowej trzykrotny mistrz olimpijski pofrunął na Okurayamie aż na 148,5 m. I choć w rywalizacji zajął drugie miejsce, za Austriakiem Stefanem Kraftem, Kamil Stoch ustanowił rekord, którego dotychczas nikt nie pobił.

Przypomnijmy, jak wyglądał skok, którym reprezentant Polski ustanowił rekord Okurayamy:

Do japońskiej miejcowości Biało-Czerwoni przylecieli w składzie: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek oraz Aleksander Zniszczoł. Pierwszy z trzech dni rywalizacji w Sapporo otworzy oficjalny trening o 4:30. Następnie rozegrane zostaną kwalifikacje zaplanowane na 6:30, po których punkt 8:00 skoczkowie przystąpią do piątkowego konkursu indywidualnego.

Lista startowa 

Źródła: informacja własna, eurosport.tvn24.pl