PŚ w Sankt Moritz. Ciąg dalszy dominacji Francesco Friedricha

fot. International Bobsleigh & Skeleton Federation

Na naturalnym torze w Sankt Moritz odbyła się kolejna runda Pucharu Świata w bobslejach i skeletonie. Dominację potwierdził Francesco Friedrich, który triumfował w bobslejowych dwójkach i czwórkach. W dwójkach kobiet wygrała Stephanie Schneider, a w monobobach Kaille Humphries. W skeletonie najlepsi byli Tina Hermann i Alexander Gassner.

fot. International Bobsleigh & Skeleton Federation

Weekend Pucharu Świata w Sankt Moritz jest wyjątkowy, ponieważ szwajcarski tor jest jedynym naturalnym obiektem, na którym rozgrywane są pucharowe zawody. Jako pierwsi rywalizowali skeletoniści. Pod nieobecność przygotowującego się do mistrzostw świata Aleksandra Tretiakowa, najgroźniejszym rywalem dla Martinsa Dukursa miał być Sungbin Yun. Dla Koreańczyka był to pierwszy start w sezonie. Jednak pogromcą Dukursa okazał się Alexander Gassner. Po pierwszym ślizgu lider Pucharu Świata prowadził z przewagą 20 setnych nad Niemcem. Łotysz praktycznie jechał po kolejne zwycięstwo, bo na przedostatnim pomiarze czasu miał jeszcze dwie dziesiąte przewagi. Na ostatnim fragmencie Gassner był niesamowicie szybki i to właśnie tam Dukurs stracił całą przewagę i przegrał o jedną setną. Dla Alexandra Gassnera to pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata w karierze. Trzeci był Sungbin Yun, który awansował z 5. miejsca.

Wyniki – skeleton mężczyzn

Walka o zwycięstwo do samego końca miała także miejsce pod zawodów kobiet. Liderką po pierwszym ślizgu była Janine Flock. Liderka klasyfikacji generalnej miała 21 setnych przewagi nad Tiną Hermann, która po starcie popełniła duży błąd. W drugim przejeździe Niemka nie miała problemów i odrobiła straty do Flock z nawiązką 32 setnych. Austriaczka zrobiła kilka błędów w dolnej części toru. Mimo tego nadal ma bezpieczną przewagę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Trzecie miejsce zajęła Jacqueline Loelling.

Wyniki – skeleton kobiet

Po dziewiąte już zwycięstwo w sezonie w dwójkach sięgnął Francesco Friedrich. Niemiec podobnie jak w poprzednich zawodach tego sezonu, nie miał sobie równych. Friedrich razem z Alexandrem Schuellerem po pierwszym ślizgu mieli 19 setnych przewagi nad swoimi rodakami Johannesem Lochnerem/Florianem Bauer. W drugiej części zawodów liderzy powiększyli różnicę do 45 setnych. Podium ze stratą 53 setnych uzupełnił Justin Kripps.

Wyniki – dwójki mężczyzn

Podczas tego weekendu w Sankt Moritz rozegrano także zawody z cyklu Women’s Monobob World Series. Na starcie stanęło aż 16 zawodniczek, o czym świadczy to, że najlepsze bobsleistki na świecie stawiają na tę konkurencję. Wśród nich jest Kaille Humphries. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych sięgnęła po zwycięstwo z przewagą 20 setnych nad Laurą Nolte i 29 setnych nad Martiną Fontanive. Czołowa trójka była niezmienna w stosunku do pierwszego ślizgu.

Wyniki – monoboby

W niedzielę rozegrano najpierw dwójki kobiet, podczas których nie zabrakło emocji. Na półmetku prowadziła Mariama Jamanka, ale po słabym drugim przejeździe spadła aż na 4. miejsce. Awans z trzeciej na pierwszą pozycję zaliczyła Stephanie Schneider, która startowała z Leonie Fiebig. Drugie miejsce ze stratą ośmiu setnych zajęła Elena Meyers Taylor (trzecia po pierwszym ślizgu), a trzecia była Melanie Hasler (druga po pierwszym przejeździe). Polki nie przyjechały do Szwajcarii.

Wyniki – dwójki kobiet

Weekend zakończyły zawody w czwórkach. Po raz kolejny triumfował Francesco Friedrich. Niemiec okazał się najszybszy w obydwu przejazdach i drugiego Benjamina Maiera wyprzedził o 29 setnych. Drugie miejsce austriackiej załogi jest niespodzianką. Na trzecim miejscu ze stratą 49 setnych uplasowali się Kanadyjczycy z Justinem Krippsem na czele.

Wyniki – czwórki

Klasyfikacje generalne Pucharu Świata

źródło: informacja własna