PŚ w saneczkarstwie: Podsumowanie weekendu w Oberhofie

Jonas Müller (fot. fil-luge.org)

Jonas Müller (fot. fil-luge.org)

Kolejne zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie, rozgrywane w niemieckim Oberhofie, przyniosły kilka zmian w czołówce klasyfikacji generalnych tegorocznej edycji. Niezwykle bogaty w emocje weekend dał wiele powodów do zadowolenia gospodarzom, ale również Polacy nie mają się czego wstydzić…

Zawody panów były wyjątkowo loteryjne. Opady atmosferyczne premiowały zawodników, którzy startowali z niskimi numerami startowymi. Szczęście miał liderujący po pierwszym przejeździe Austriak Jonas Mueller, wiele zyskał też Mateusz Sochowicz. Polak zajmował sensacyjne trzecie miejsce. Drugi przejazd to całkowite odwrócenie sytuacji. Mueller wylądował na jedenastej lokacie, Sochowicz – na 25., a zwycięzcą okazał się Niemiec Johannes Ludwig. Awansował on aż o 23 miejsca względem pierwszego przejazdu. Podobną drogę przebyli inni zawodnicy z TOP 3 – Siemion Pawliczenko i Łotysz Inars Kivlenieks, dla którego to premierowe podium w zawodach tej rangi.

wyniki zawodów mężczyzn

W klasyfikacji generalnej prowadzi ósmy w Oberhofie Roman Repiłow. Sochowicz jest 27.

Anna Berreiter w wieku 20 lat odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach rangi PŚ. Brązowa medalistka MŚ juniorów sprzed roku zwyciężyła w obu ślizgach, pozostawiając w pokonanym polu nową liderkę klasyfikacji generalnej, Rosjankę Tatianę Iwanową. Skład podium uzupełniła Summer Britcher z USA, która wypchnęła z czołowej trójki Niemkę Julię Taubitz. Reprezentantka gospodarzy utraciła tym samym pozycję liderki Pucharu Świata. Klaudia Domaradzka zajęła 24. miejsce.

wyniki zawodów kobiet

Niemcy Tobias Wendl i Tobias Arlt systematycznie gonią rodaków, Eggerta i Beneckena i mają chrapkę na zdobycie Kryształowej Kuli w dwójkach. Pierwsi z wymienionych wyprzedzili w Oberhofie braci Sics z Łotwy, oraz innych Niemców – Robina Geueke i Davida Gamma. Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zamknęli czołową dziesiątkę, a w klasyfikacji generalnej PŚ zajmują trzynaste miejsce.

wyniki zawodów dwójek

Ostatnią konkurencją PŚ była sztafeta. Nie było zaskoczenia – wygrali ją dominujący przez cały weekend Niemcy. Na uwagę zasługuje bardzo dobra postawa Polaków, którzy zajęli 6. lokatę, wyprzedzając m.in. Austrię.

wyniki sztafety

klasyfikacje generalne: M/K/dwójki

źródło: informacja własna