PŚ w saneczkarstwie. Austriacka dwójka przerywa niemiecką dominację

fot. FIL Luge - International Luge Federation

Do końca sezonu w saneczkarstwie jest już bardzo blisko. Za tydzień saneczkarze rywalizować będą o medale na mistrzostwach świata, a za tygodnie odbędzie się finał Pucharu Świata w Sankt Moritz. W większości konkurencji znamy już zwycięzców klasyfikacji generalnych.

fot. FIL Luge – International Luge Federation

W dwójkach Thomas Steu i Lorenz Koller przerwali serię niemieckich triumfów w klasyfikacji generalnej. Od sezonu 2011/12, kiedy triumfowali bracia Lingerowie, najlepsi zawsze byli Niemcy. W tym sezonie najlepszą dwójką zostali Steu i Koller, którzy jeszcze w sobotę nie byli pewni kryształowej kuli. Zapewnili ją sobie w niedzielę, zajmując 2. miejsce w sprincie i powiększając przewagę do 126 punktów nad najlepszym duetem czterech ostatnich sezonów – Toni Eggertem i Saschą Beneckenem. Austriacy dzięki jednej wygranej i dwóch drugich miejscom wygrali także klasyfikację sprintu. W tym sezonie przyznawana jest także kryształowa kula za klasyczną rywalizację. Tutaj Steu/Koller mają 52 punkty przewagi nad Eggertem/Beneckenem. Na ogłoszenie sukcesu muszą jeszcze poczekać do zawodów w Sankt Moritz. Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski w klasyfikacji generalnej zajmują 13. miejsce z dorobkiem 278 punktów i stratą 718 oczek do liderów. Polacy mają jeszcze szansę wyprzedzić Aleksandra Denisiewa i Władysława Antonowa, do których tracą siedem punktów. Polski duet jest 13. także w rywalizacji klasycznej, a zmagania w sprincie zakończył na 14. pozycji.

Klasyfikacja generalna – dwójki

Klasyfikacja – sprint

Klasyfikacja – rywalizacja klasyczna

Siódmą kryształową kulę za ogólną klasyfikację zapewnił sobie Felix Loch. Niemiec ma na swoim koncie aż 1025 punktów. Drugi Johannes Ludwig zgromadził 674 oczka. W klasycznej rywalizacji Loch zdobył komplet 800 punktów. Wygrał także klasyfikację sprintu ex aequo z Kevinem Fischnallerem. Włoch dogonił Niemca w klasyfikacji, zajmując 2. miejsce w Igls. Felix Loch wówczas był trzeci. Mateusz Sochowicz w klasyfikacji ogólnej jest na 20. miejscu.

Klasyfikacja generalna – jedynki mężczyzn

Klasyfikacja – rywalizacja klasyczna

Klasyfikacja – sprint

Bardzo blisko wygrania klasyfikacji generalnej jest Natalie Geisenberger. Niemka zdobyła do tej pory 965 punktów i ma 74 oczek przewagi nad Julią Taubitz. Podczas ostatnich zawodów w Igls panie wymieniały się pierwszym i drugim miejscem. Taubitz wygrała po raz trzeci sprint i tym samym klasyfikację końcową w tej konkurencji. W rywalizacji klasycznej wyraźną przewagę ma Natalie Geisenberger. Najlepsza z Polek, Klaudia Domaradzka w klasyfikacji generalnej zajmuje 31. miejsce.

Klasyfikacja generalna – jedynki kobiet

Klasyfikacja – rywalizacja klasyczna

Klasyfikacja – sprint

źródło: informacja własna/fil-luge.org