PŚ w Ruhpolding. Triumf liderki klasyfikacji generalnej w deszczowym mass starcie

15:38, 15.01.2023 Daniel Topczewski Aktualizacja: 16:09, 15.01.2023

Julia Simon wygrała rozgrywany w deszczowej aurze bieg masowy kobiet kończący zmagania biathlonistek podczas zawodów Pucharu Świata w Ruhpolding. Liderka klasyfikacji generalnej zwyciężyła mimo trzech rund karnych na koncie. Drugie miejsce zajęła Włoszka Lisa Vittozzi, a trzecie Anais Chevalier-Bouchet. Na starcie zabrakło kilku faworytek, które wycofały się przed rozpoczęciem biegu.

Screen - TVP SPORT

Deszczowe Ruhpolding

Niedzielny bieg masowy kobiet rozgrywany był w jeszcze gorszych warunkach atmosferycznych niż start panów. Biathlonistki, oprócz dość mocnego wiatru, zmagały się bowiem także z rzęsistym deszczem. Najlepiej w tych warunkach poradziła sobie Julia Simon, której zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo. Liderka klasyfikacji generalnej już po pierwszej wizycie na strzelnicy była zmuszona odrabiać straty ze względu na rundę karną, którą pokonywała. Francuzka była jednak świetnie dysponowana biegowo i bardzo szybko dogoniła czołówkę, a potem wyszła na prowadzenie. Reprezentantka Trójkolorowych zdołała wypracować sobie kilka sekund przewagi, ale spudłowała na ostatnim strzelaniu i została dogoniona przez bezbłędne Vittozzi oraz Chevalier-Bouchet. To właśnie te trzy biathlonistki ruszyły na ostatnią rundę w niewielkich odstępach czasowych.

Klasa liderki

Początkowo na piątej pętli najlepiej spisywała się Anais Chevalier-Bouchet, która dyktowała tempo. Francuzka nie była jednak w stanie odeprzeć ataku swoich rywalek na jednym z podbiegów. Najpierw oderwać próbowała się Włoszka, ale w ślad za nią ruszyła Simon, która skontrowała atak Vittozzi i niezagrożona minęła linię mety odnosząc kolejne w bieżącym sezonie zwycięstwo. Drugie miejsce ze stratą +2,6 sek zajęła reprezentantka Italii Lisa Vittozzi, a na najniższym stopniu podium stanęła Anais Chevalier-Bouchet (+6,7 sek). Pozostałe zawodniczki miały już dużo większą stratę do czołowej trójki. Czwarta była Linn Persson (+30,7 sek), piąta Vanessa Voigt (+41,5 sek), a szósta Hanna Oeberg (+42,4 sek).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Lisa Theresa Hauser (+44,6), na ósmej Anna Magnusson, a na dziewiątej Kanadyjka Emma Lunder. Dziesiątkę zamknęła Chloe Chevalier. W biegu masowym wystartowała także reprezentantka Grenlandii Ukaleq Astri Slettemark, która z trzema rundami karnymi na koncie zajęła 28. miejsce.

Wielkie nieobecne

W biegu masowym nie wystartowały trzy zawodniczki, które przed startem mogły być stawiane w gronie faworytek do miejsc na podium. Mowa o Elvirze Oeberg, Denise Herrmann-Wick i Marte Olsbu Roeiseland. Absencja w niedzielnych zawodach była kosztowna zwłaszcza dla świetnie dysponowanej w ostatnich tygodniach Szwedki, której strata w klasyfikacji generalnej do Julii Simon wzrosła do 141 punktów.