PŚ w Ruhpolding: Sztafeta dla Norwegów, Polacy na 20. miejscu

fot. youtube.com

fot. youtube.com

Reprezentacja Norwegii w składzie Lars Helge Birkeland, Vetle Sjåstad Christiansen, Tarjei Boe i  Johannes Thingnes Boe wygrała rywalizację sztafet 4×7,5 kilometra podczas zawodów biathlonowego Pucharu Świata w Ruhpolding. Drugie miejsce zajęli Niemcy (Rees, Kuehn, Peiffer, Doll), a trzecie Francuzi (Jacquelin, M. Fourcade, Fillon Maillet, Desthieux). Polacy tym razem uplasowali się na 20. miejscu.

Norwegowie do rywalizacji sztafet wystawili swój najmocniejszy skład z liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Johannesem Boe na czele. 25-letni biathlonista musiał jednak czekać na swój występ do samego końca, bowiem został ustawiony przez sztab szkoleniowy na ostatniej zmianie.

Pierwsze 7,5 kilometra piątkowej sztafety nie przyniosło rozstrzygnięć. Do strefy zmian niemal jednocześnie dobiegli Ukraińcy, Francuzi, Szwedzi, Norwegowie, Rosjanie i Niemcy. Nieco więcej sekund straciły pozostałe sztafety, ale nadal nie były to straty, które uniemożliwiłyby walkę o czołowe lokaty.

Na drugiej zmianie dobrze spisał się Vetle Sjåstad Christiansen, który wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Tuż za jego plecami biegł najbardziej rozpoznawalnych z reprezentantów Trójkolorowych, czyli Martin Fourcade. Siedmiokrotny triumfator Pucharu Świata tym razem wystartował na drugiej zmianie i pomógł swojej sztafecie w wypracowaniu przewagi nad pozostałymi reprezentacjami. Trzeci do strefy zmian dobiegli Szwedzi, na czwartym miejscu Czesi, a tuż za nimi Rosjanie, Kanadyjczycy, Niemcy i Ukraińcy.

Podczas trzeciej zmiany stawka znowu się zacieśniła. Nadal na prowadzeniu byli Norwegowie, ale przewaga biathlonistów z Kraju Fiordów stopniała do niespełna sekundy, głównie za sprawą świetnej postawy Austriaka Dominika Landertingera. Na trzecią lokatę wskoczyli Niemcy, a na czwartej byli Szwedzi. Gorzej poszło Francuzom, którzy do Norwegii tracili niemal pół minuty.

Ostatnie 7,5 kilometra nie przyniosło wielkich przetasowań na czołowych miejscach. Zwycięstwa nie dał sobie odebrać Johannes Thingnes Boe, który po czwartym strzelaniu na moment stracił prowadzenie na rzecz Benedikta Dolla. Norweg był jednak doskonale dysponowany biegowo i z nawiązką odrobił straty do reprezentanta gospodarzy. Boe minął linię mety 13,5 sekundy przed Dollem. Na trzecim miejscu finiszowali Francuzi, a na czwartym Austriacy. Piąta lokata przypadła triumfatorom sztafety z Oberhofu – Rosjanom, a szósta Szwedom.

Polacy tym razem nie zaprezentowali się tak dobrze, jak przed tygodniem. Biało-czerwoni biegnący w składzie: Łukasz Szczurek, Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec i Marcin Szwajnos od początku rywalizacji plasowali się pod koniec drugiej dziesiątki i tak też zakończyli sztafetę. Ostatecznie uplasowali się na 20. miejscu ze stratą ponad pięciu minut do Norwegów.

Wyniki

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.