PŚ w Ruhpolding. Francuzka wszystkich zaskoczyła. A co zrobiła Włoszka? Wielki powrót

Włoszka Lisa Vitozzi wygrała bieg indywidualny na 15 kilometrów. Druga niespodziewanie była Lou Jeanmonnot, dla której to największy sukces w karierze. Trzecie miejsce zajęła kolejna z Francuzek – liderka Pucharu Świata Julia Simon. Niestety słabo spisały się Polki. Żadna z nich nie znalazła się na punktowanych pozycjach.

Screen – Eurosport

Świetna Vitozzi

Pierwsza konkurencja kobiet w ramach pucharowych zmagań w Ruhpolding na szczęście obyła się bez problemów z prądem. W przeciwieństwie do panów, panie startowały w dobrych warunkach. Znakomicie poradziła sobie Lisa Vitozzi. Włoszka przeżywała lekki kryzys po świetnym początku sezonu. Znowu pojawiły się u niej kłopoty ze strzelaniem z pozycji leżącej. Ku uciesze kibiców 27-letniej zawodniczki, Lisa powróciła na właściwe tory.

Podczas czwartkowej rywalizacji Vitozzi nie miała sobie równych. Na strzelnicy była perfekcyjna, a do tego bardzo dobrze wystąpiła na trasie. Tym samym odniosła pierwszy w sezonie triumf. Drugie miejsce niespodziewanie zajęła Lou Jeanmonnot. 24-latka z Francji pokazywała w ostatnich tygodniach coraz lepszą formę, a dziś dzięki strzelaniu 20/20 i solidnym biegu stanęła na podium. To zdecydowanie największy sukces w karierze tej biathlonistki.

Włosko-francuskie TOP4

Na podium stanęła też druga z Francuzek – liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Julia Simon. Dotychczasowo najlepsza zawodniczka zimy ponownie zaprezentowała wysoką formę. Mimo jednego pudła straciła do zwyciężczyni 45,2 s (w biegu indywidualnym dolicza się karną minutę do czasu). Czwarta była Dorothea Wierer, a za nią uplasowały się siostry Oeberg, odpowiednio Hanna i Elvira. Wszystkie trzy panie raz spudłowały podczas czterech wizyt na strzelnicy.

Siódme miejsce zajęła Ingrid Tandrevold, ósme Marte Olsbu Roiseland, dziewiąte Lisa Theresa Hauser, a dziesiąta Paulina Batovska Fiałkowa. Niestety słabo spisały się reprezentantki Polski. Najlepsza z nich (pod względem wyniku na mecie jak i czasu biegu) Joanna Jakieła była 52 z czterema pudłami. Dwie lokaty niżej uplasowała się Kamila Żuk (także 4 karne minuty). 71 była Anna Mąka (4), a 92 debiutantka Dominika Bielecka (7).

Historyczny wynik osiągnęła dziś Ukaleq Slettemark. Reprezentantka Grenlandii zajęła dziś 21. pozycje, co jest najlepszym wynikiem w historii tej wielkiej wyspy będącej autonomicznym terytorium Danii. Są to też pierwsze indywidualne punkty dla Grenlandczyka, czy Grenlandki. Ukaleq wystąpi także najprawdopodobniej w biegu masowym.