PŚ w Ruce: Znamy składy czołowych ekip. Rosjanie bez Ustiugowa, Szwedzi bez Kalli

fot. M. Rudzińska

Tego pana, Siergieja Ustiugowa, zabraknie w Finlandii (fot. M. Rudzińska)

Sztaby szkoleniowe Norwegów, Szwedów i Rosjan ogłosiły, kto będzie reprezentował te kraje podczas i inauguracyjnych zawodów PŚ w biegach narciarskich w Ruce. Każda z wymienionych czołowych kadr będzie mniej lub bardziej osłabiona.

Szwedzi na zawody w Ruce mogli powołać dwudziestu biegaczy – po 10 kobiet i mężczyzn. Do sąsiedniej Finlandii pojedzie jednak tylko 13 zawodników. Mniejsza liczba reprezentantów to efekt chęci zmniejszenia ryzyka kolejnych zakażeń koronawirusem. Przypomnijmy, że na początku miesiąca pozytywny wynik testu otrzymała utytułowana Charlotte Kalla. W domu pozostaną też rehabilitujący się Calle Halfvarsson i Jens Burman.

Kadrę Szwedów utworzą wobec tego Ebba Andersson, Maja Dahlqvist, Anna Dyvik, Frida Karlsson, Moa Lundgren, Emma Ribom, Jonna Sundling i Linn Svahn wśród kobiet, a także pięciu mężczyzn – Aksel Ekström, Markus Grate, Johan Häggström, William Poromaa i Oskar Svensson.

W składzie Rosjan zabraknie Siergieja Ustiugowa, a powodem tego jest nienajwyższa jeszcze forma. Do Ruki pojedzie natomiast dziewięciu biegaczy –  Jewgienij Biełow, Aleksander Bolszunow, Aleksiej Czerwotkin, Andriej Mielniczenko, Ilia Poroszkin, Gleb Retywich, Ilia Semikow, Iwan Jakimuszkin i Emil Wokujew. Siedem powołanych biegaczek to Jana Kirpiczenko, Kristina Matsokina, Natalia Niepriajewa, Tatiana Sorina, Jekaterina Smirnowa, Julia Stupak (z d. Biełorukowa) i Alisa Żambałowa.

Norwegowie to tradycyjni faworyci sezonu i nie zabraknie wśród nich największych gwiazd. Jak jednak dowiedzieliśmy się kilka dni temu, w tej edycji PŚ nie ujrzymy Ingvild Flugstad Oestberg. Kadra na pierwsze zawody liczy 20 nazwisk, nie zabraknie debiutów (szansę dostanie Mathilde Myhrvold, która dobrze pokazała się w przedsezonowych zawodach w Beitostoelen). Pozostałę kadrowiczki to Heidi Weng, Tiril Weng, Lotta Udnes Weng, Therese Johaug, Anne Kjersti Kalvaa, Helene Marie Fossesholm, Hedda Amundsen, Anne Appelkvist Stenseth i Anna Svendsen. Wśród panów największą gwiazdą będzie Johannes Klaebo, kadrę uzupełnią Paal Golberg, Mikael Gunnulfsen, Hans Christer Holund, Emil Iversen, Simen Hehstad Krueger, Sjur Roethe, Sindre Skar, Haavard Taugboel i Erik Valnes.

Trzy zawody w Ruce (sprint stylem klasycznym, 10 km klasykiem i bieg pościgowy łyżwą) składają się na cykl Ruka Triple. Będzie to ósma edycja rozgrywana w takiej formule.

źródło: fondoitalia.it/Twitter (@RolfZetterberg)