PŚ w Ruce. Triumf Bolszunowa w mroźnym biegu pościgowym, punkty Dominika Burego

fot. M. Rudzińska

Aleksander Bolszunow zwyciężył w rozgrywanym przy niemal dwudziestopniowym mrozie biegu pościgowym na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym w Ruce. Rosjanin na sprinterskim finiszu wyprzedził swoich rodaków: Siergieja Ustiugowa i Artiema Malcewa. Punkty zdobył Dominik Bury. Z zawodów jeszcze przed startem wycofali się natomiast Norwegowie i Fin Iivo Niskanen.

fot. M. Rudzińska

Niedziela z zawodami PŚ w Ruce początkowo miała rozpocząć się od rywalizacji kobiet, ale z powodu siarczystego mrozu zmagania pań zostały przełożone o ponad trzy godziny. W tej sytuacji jako pierwsi na trasie pojawili się panowie, którzy rywalizowali dziś w biegu pościgowym na 15 kilometrów stylem dowolnym. Jeszcze przed startem z zawodów wycofali się Norwegowie i reprezentant gospodarzy Fin Iivo Niskanen, którzy nie chcieli ryzykować biegania w dwudziestostopniowym mrozie.

Pod nieobecność wczorajszego triumfatora i zawsze mocnych Norwegów bieg był wewnętrzną sprawą Rosjan. Ostatecznie zwyciężył obrońca Kryształowej Kuli Aleksander Bolszunow, który od początku utrzymywał się w czołowej grupie i zachował najwięcej sił na finisz. Rosjanin musiał się jednak sporo napracować by odeprzeć ataki swoich rodaków – Siergieja Ustiugowa (+0,5 sek) i Artiema Malcewa (+0,7 sek). Na czwartej pozycji sklasyfikowano Iwana Jakimuszkina (+5,3 sek), a na piątej doskonale spisującego się dziś Czecha Michala Novaka (+9,2 sek).

Szósty był Ilia Semikow (+12,7 sek), siódmy Lucas Boegl (+17,3 sek), a na ósmym miejscu finiszował Aleksiej Czerwotkin (+50,6 sek). Na bardzo dobrej dziewiątej pozycji uplasował się Federico Pellegrino, a dziesiątkę zamknął Francesco De Fabiani.

Absencję reprezentantów Kraju Fiordów wykorzystał Dominik Bury, który awansował o szesnaście pozycji względem wczorajszego biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym i zakończył zmagania na 28. pozycji zdobywając pierwsze pucharowe punkty w tym sezonie.

Wyniki

Źródło: informacja własna