PŚ w Ruce. Sprinty tradycyjnie otworzą sezon. Jak poradzą sobie Polacy? (listy startowe)

fot. M. Rudzińska

Po ponad ośmiu miesiącach przerwy najlepsi biegacze i czołowe biegaczki wracają do rywalizacji w Pucharze Świata. Zmagania o Kryształową Kulę rozpoczną się od cyklu Ruka Triple. Na początku – jak co roku – czekają nas emocje związane z biegami sprinterskimi. Kto będzie pierwszym liderem klasyfikacji pucharowej?

fot. M. Rudzińska

W piątkowy poranek zainaugurowana zostanie kolejna edycja Pucharu Świata w biegach narciarskich. Z pewnością będzie to sezon inny niż zwykle. Trwająca pandemia koronawirusa skutecznie bowiem utrudnia plany zarówno organizatorów, jak i samych zawodników i ich sztabów szkoleniowych. Jak informowaliśmy już jakiś czas temu, fińskie zawody odbędą się bez udziału publiczności. Powód tej decyzji jest nam oczywiście bardzo dobrze znany.

Drugi raz z rzędu (a ósmy w całej historii rywalizacji o Kryształową Kulę) pucharowe zmagania zainaugurowane zostaną cyklem Ruka Triple. W trakcie trzydniowej rywalizacji biegaczki i biegacze zmierzą się w: sprincie (piątek), biegu dystansowym (sobota) oraz biegu pościgowym (niedziela). W ubiegłym roku tryumfatorami fińskiej imprezy byli Therese Johaug oraz Johannes Høsflot Klæbo.

Zgodnie z podanym przez organizatorów harmonogramem, w piątek o godzinie 10:00 rozpoczną się eliminacje kobiet. O prawo udziału w biegach ćwierćfinałowych powalczy łącznie siedemdziesiąt sześć zawodniczek. W gronie tym są trzy reprezentantki Polski. Jako pierwsza z Biało-Czerwonych na trasie pojawi się Monika Skinder, która wystartuje z numerem 50. Półtorej minuty po niej swój bieg rozpocznie Weronika Kaleta (numer 56). Z kolei na plastronie Magdaleny Kobielusz widniał będzie numer 67. Na starcie nie zabraknie oczywiście czołowych postaci kobiecego narciarstwa biegowego. Sukces sprzed roku (oczywiście chodzi tu o zwycięstwo w cyklu Ruka Triple) z pewnością będzie chciała powtórzyć głodna sukcesu Therese Johaug, która nie słynie z wybitnych umiejętności sprinterskich. Czy jednak w Ruce zakwalifikuje się do biegu ćwierćfinałowego? Czas pokaże…

Lista startowa kwalifikacji do biegu sprinterskiego kobiet

Panowie zmagania eliminacyjne rozpoczną 40 minut później niż panie. O godzinie 10:40 jako pierwszy wystartuje Włoch, Federico Pellegrino. Oprócz niego o znalezienie się w gronie trzydziestu najlepszych zawodników, którzy zapewnią sobie prawo udziału w biegach ćwierćfinałowych, powalczy także osiemdziesięciu sześciu innych biegaczy, w tym pięciu Polaków. Z numerem 43. stanie na starcie Maciej Staręga. Minutę po nim wystartuje Kamil Bury (numer 47.). Oprócz nich pojawią się także: Mateusz Haratyk (numer 55.), Dominik Bury (numer 56.) oraz – debiutujący w zawodach tej rangi – Kacper Antolec (numer 65.). Nie zabraknie również dwóch najlepszych zawodników ubiegłej zimy – Aleksandra Bolszunowa (numer 10.) i Johannesa Høsflota Klæbo (numer 21.).

Lista startowa kwalifikacji do biegu sprinterskiego mężczyzn

O godzinie 12.30 rozpoczną się biegi ćwierćfinałowe. Szczegółowy plan transmisji cyklu Ruka Triple znajduje się TUTAJ.

Źródło: informacja własna