PŚ w Ruce. Skoczkowie wracają do walki. Kto zatrzyma Dawida Kubackiego? (lista startowa)

fot. M. Król

Rywalizacja w ramach 44. edycji Pucharu Świata powraca, tym razem w prawdziwie zimowej scenerii. Trzeci z konkursów indywidualnych w sezonie rozstrzygną zawody na Rukatunturi (HS142). Do niewielkiej fińskiej miejscowości, zlokalizowanej obok Kuusamo, w roli lidera przybył reprezentant Polski. 

fot. M. Król

Spragnieni mroźnej aury byli nie tylko kibice, ale i sami zawodnicy. Minęły trzy tygodnie od inauguracyjnych zmagań w Wiśle, w których swoją wysoką dyspozycję potwierdził Dawid Kubacki.

Kto zatrzyma Dawida Kubackiego?

Składy poszczególnych reprezentacji uległy niewielkim zmianom względem tych, których szansę mieliśmy oglądać w Beskidach. W austriackiej kadrze kontuzjowanego Daniela Hubera zastąpił debiutujący Francisco Moerth, a w miejsce Philippa Raimunda o pierwsze pucharowe punkty na śniegu powalczy Stephan Leyhe.

W siódemce, wybranej przez Thomasa Thurnbichlera do kadry Polski znaleźli się: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny oraz Tomasz Pilch.

Czy nowy lider Pucharu Świata obroni swoją pozycję? Przed rokiem swoje zwycięstwo odnieśli tutaj Ryoyu Kobayashi oraz Anze Lanisek. Choć Japończyk zaliczył już pierwszą dyskwalifikację w sezonie i zajmuje tym samym dopiero 14. lokatę w tej edycji, mocnym rywalem może okazać się Słoweniec. Anze Lanisek stanął bowiem na podium jednego z wiślańskich konkursów.

Nie można również zapomnieć o dwóch pozostałych skoczkach czołowej trójki klasyfikacji generalnej. Szczególnie, że zarówno Halvor Egner Granerud, jak i Stefan Kraft lądowali na obiekcie im. Adama Małysza za 130 m. Z kompletem punktów na koncie (200 pkt.) Polak wyprzedza drugiego Norwega o 70 “oczek”. Dorobek Austriaka wynosi z kolei 105 punktów.

„Wietrzna” Ruka

Zawody na Rukatunturi nieodłącznie kojarzone są przez kibiców z wiatrem, który niejednokrotnie utrudniał płynne przeprowadzenie konkursów. Biało-Czerwoni mogli przypomnieć sobie o tym już podczas czwartkowego treningu, który został przerwany, a także w piątkowych, loteryjnych seriach.

Zagubione narty Niemców

Z uwagi na problemy Niemców i opóźnione dotarcie do Ruki ich sprzętu, po konsultacjach z trenerami ekip, FIS i organizatorzy przenieśli piątkowe kwalifikacje na sobotni poranek. W piątek w zamian odbyły się 3 serie treningowe, a sobotnie kwalifikacje odbędą się w miejsce serii próbnej. Na liście startowej sobotnich eliminacji znalazło się 67. zawodników, w tym oczywiście siedmioro Polaków.

Lista startowa

W programie przewidziane są dwa konkursy indywidualne mężczyzn. W sobotę (26.11.2022) oraz niedzielę (27.11.2022) konkursy zaplanowano na godz. 9:00 czasu polskiego.

Źródło: informacja własna