PŚ w Ruce: Ruka Triple dla Therese Johaug, Izabela Marcisz z punktami PŚ

10:46, 01.12.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 11:26, 01.12.2019

Therese Johaug odniosła zdecydowany triumf w cyklu Ruka Triple rozpoczynającym sezon Pucharu Świata 2019/2020. Na drugim i trzecim miejscu również uplasowały się Norweżki - druga była Heidi Weng, a trzecia Astrid Jacobsen. Izabela Marcisz w klasyfikacji zajęła 39 miejsce, ale netto uzyskała 29 czas. Polka więc zdobyła pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata.

Do biegu pościgowego na 10 km techniką d0wolną, który zakończył cykl Ruka Triple, pierwsza przystępowała Therese Johaug. Norweżka miała 18 sekund przewagi nad Sadie Maubet Bojernsen oraz 27 nad reprezentantką gospodarzy Kristą Parmakoski. 31-letnia biegaczka od początku narzuciła bardzo mocne tempo i nie pozwoliła nawet na moment zbliżyć się Amerykance i Fince. Norweska mistrzyni świata ostatecznie odniosła zdecydowany triumf oraz uzyskała najlepszy czas netto i tym samym potwierdziła, że w sezonie 2019/2020 będzie trudna do pokonania. Świetnie pobiegła również Heidi Weng, która startowała dopiero z dziesiątej lokaty. Dwukrotna triumfatorka cyklu Pucharu Świata awansowała na drugie miejsce, a dziś do Johaug straciła tylko 8,3 s. Podium trzydniowego cyklu uzupełniła kolejna z Norweżek - Astrid Jacobsen (4 czas netto, 27,3 s straty do najlepszej).

Tuż za czołową trójką weekend w Ruce zakończyła biegnąca dziś z żółtą koszulką liderki klasyfikacji cyklu Pucharu Świata Sadie Maubet Bjoernsen. Świetnie spisała się druga z Amerykanek Jessica Diggins, która ukończyła Ruka Triple na piątym miejscu oraz uzyskała 3 czas netto ze stratą 20,9 s do Therese. W dziesiątce znalazły się rownież Krista Parmakoski, Tiril Weng, Frida Karlsson (piąty czas dnia), Katerina Razymova i Rosie Brennan. Słabo zaprezentowała się Natalia Niepriajewa. Rosjanka spadła z czwartej na osiemnastą pozycję i uzyskała dopiero czterdziesty pierwszy czas dnia.

Pierwsze punkty Pucharu Świata zdobyła Izabela Marcisz. Polka została sklasyfikowana na trzydziestym dziewiątym miejscu w Ruka Triple, ale netto uzyskała dwudziesty dziewiąty czas. To drugie punkty w kadrze Aleksandra Wierietielnego oraz Justyny Kowalczyk - w poprzednim sezonie w czołowej trzydziestce uplasowała się także Monika Skinder. Weronika Kaleta zajęła 69 miejsce. Liderką PŚ została Therese Johaug, druga w klasyfikacji jest Heidi Weng, a trzecia Astrid Jacobsen.