PŚ w Ruce: Pierwsze trofeum w sezonie dla Klaebo, życiowy występ Burego [AKTUALIZACJA]

Johannes Hoesflot Klaebo
Johannes Hoesflot Klaebo (zwycięzca Ruka Triple 2019/2010)

Johannes Hoesflot Klaebo dał co prawda się dogonić na trasie, jednak udowodnił, że jest królem ostatnich metrów w męskich biegach narciarskich. Norweg w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym ograł swojego rodaka, Emila Iversena, a trzeci na mecie zjawił się Fin Iivo Niskanen. Klaebo zwyciężył tym samym w cyklu Ruka Triple. Bardzo udane zawody zaliczył Dominik Bury – awansował z 65. na 37. pozycję i dobiegł z 19. czasem netto.

Jako pierwszy na trasę ruszył dziś Johannes Hoesflot Klaebo. Kilkunastosekundową stratę do lidera PŚ mieli Fin Niskanen i Norweg Iversen. Reszta stawki, z Rosjaninem Aleksandrem Bolszunowem na czele, na pierwszym punkcie pomiarowym traciła już ponad 50 sekund.

Po 1/3 części dystansu przewaga lidera nad goniącą go dwójką wynosiła jeszcze 20 sekund. W połowie trasy czołowi zawodnicy biegli już we trzech. Klaebo zdawał się być najpoważniejszym kandydatem do zwycięstwa na ostatnich metrach, dlatego stale prowadzący Niskanen próbował go zgubić. Norwegowie dzielnie odpierali ataki Niskanena – specjalizującego się raczej w stylu klasycznym. Na ostatnim podbiegu zaatakował lider PŚ, Klaebo, a tuż za nim podążył Iversen.  Fin pogodził się z 3. miejscem i nawet nie podjął walki, a 23-letni Norweg wygrał na ostatnich metrach z bardziej doświadczonym Iversenem. W czołowej piątce znaleźli się jeszcze Paal Golberg i Aleksander Bolszunow. Rosjanin nie zaliczy tegorocznego cyklu Ruka Triple do nadzwyczaj udanych, ponieważ zapowiadał walkę o zwycięstwo.

Dominik Bury był dziś pozytywnym zaskoczeniem. Startował z tak zwanej “fali” i stopniowo przesuwał się w górę klasyfikacji. Ostatecznie na mecie został sklasyfikowany z 37. czasem. Kamil Bury był 64., natomiast Maciej Staręga – 76. Początkowo rezultaty wskazywały na to, że Dominik Bury osiągnął sensacyjny, 10. czas netto biegu na 15 kilometrów. Czasy zawodników startujących z tzw. drugiej fali zostały jednak skorygowane o 30 sekund. Polak i tak zajął najlepsze w życiu miejsce w PŚ, plasując się na dziewiętnastej lokacie.

Wyniki zawodów

Czasy netto biegu

źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.