PŚ w Ruce: Pierwsza runda prowizoryczna dla Faissta

fot. bilder.augsburger-allgemeine.de

W Ruce rozpoczyna się nowy sezon Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. W rundzie prowizorycznej najlepszy okazał się Manuel Faisst. Szczepan Kupczak zajął 43. miejsce.

fot. bilder.augsburger-allgemeine.de

Ruka jest pierwszym przystankiem Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Przed inauguracyjnymi zawodami rozegrana została runda prowizoryczna. Pomimo pandemii do Finlandii przyjechało 53 zawodników z 12 krajów. Wśród nich był Szczepan Kupczak. Z czołówki z poprzedniego sezonu w Ruce nie ma jedynie Espena Bjoernstada. Norweg został w domu, gdyż ma zostać ojcem. Do rywalizacji po długich przerwach spowodowanych kontuzjami powrócili Mario Seidl i Aaron Kostner. Zagadką była także forma dominatora poprzedniego sezonu Jarla Magnusa Riibera, który w lecie zmagał się z urazem.

Zwycięzcą pierwszej w sezonie rundy prowizorycznej został Manuel Faisst. Reprezentant Niemiec uzyskał najlepszą odległość – 147,5 metra. Po jego świetnej próbie zdecydowano się na obniżenie rozbiegu z 21. na 20. belkę. Jarl Magnus Riiber skakał nawet z 19. platformy startowej i był najbliżej pokonania Faissta. Norweg uzyskał odległość 138 metrów i pierwotnie przegrał o 1,7 punktu. Po zawodach okazało się, że został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon. Tym samym drugie miejsce ze stratą 4,5 punktu zajął Jens Luraas Oftebro, który skoczył 139 metrów. Trzeci był Johannes Lamparter.

Długo prowadził Ryota Yamamoto. Japończyk jednak został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon. Niezbyt dobrze w dzisiejszej rywalizacji zaprezentował się Szczepan Kupczak. Polak skoczył 111,5 metra i zajął odległe 42. miejsce. Gdyby wyniki rundy prowizorycznej zastąpiły którąś z serii skoków, w przypadku złych warunków, to polski zawodnik miałby ponad 4 minuty straty do Faissta.

Wyniki rundy prowizorycznej

źródło: informacja własna/fis-ski.org