PŚ w Ruce. Monika Skinder z awansem do ćwierćfinału, Polacy odpadli w eliminacjach

10:38, 27.11.2020 Mateusz Król Aktualizacja: 11:36, 27.11.2020
reo

Pozytywne informacje płyną do nas z fińskiej Ruki. W zakończonym przed chwilą biegu eliminacyjnym do sprintu stylem klasycznym, Monika Skinder zajęła 29 miejsce i awansowała do ćwierćfinału. Oznacza to, że pierwszy raz w karierze zdobędzie punkty w inauguracji sezonu. Kwalifikacje wygrała Ane Stenseth ze Szwecji. Wśród panów po raz kolejny bezkonkurencyjny był Johannes Hoesflot Klaebo. Niestety żadnemu z Polaków nie udało się awansować do biegów ćwierćfinałowych.

Eliminacje sprintu kobiet.

Sprint stylem klasycznym w fińskiej Ruce po raz kolejny zainaugurował zmagania najlepszych biegaczy i biegaczek świata. Zawody już tradycyjnie zostały poprzedzone eliminacjami, w których najlepsza w gronie kobiet była Norweżka Ane Appelkvist Stenseth. Reprezentantka Kraju Fiordów finiszowała z czasem 2:55,94 i o ponad cztery sekundy wyprzedziła drugą na mecie Maję Dahlqvist ze Szwecji (+4,10 sek). Trzecie miejsce w eliminacjach zajęła triumfatorka klasyfikacji sprinterskiej w ubiegłym sezonie - Linn Svahn.

W czołowej dziesiątce znalazły się ponadto: Greta Laurent, Tiril Udnes Weng, Jonna Sundling, Tatiana Sorina, Anna Dyvik, Anamarija Lampić i Hedda Oestberg Amundsen.

Awans do 1/4 finału wywalczyła także Monika Skinder, która zajęła 29. miejsce i dzięki temu po raz pierwszy w karierze pobiegnie w ćwierćfinale na trasach w Ruce. Tuż za plecami Polki finiszowała Therese Johaug, która awansowała z trzydziestym czasem.

Pozostałym Polkom nie udało się dostać do ćwierćfinałów. Weronika Kaleta była 52., a Magdalena Kobielusz miała 73. czas eliminacji.

Wyniki eliminacji kobiet

Eliminacje sprintu mężczyzn.

Kwalifikacje sprintu mężczyzn wygrał nie kto inny, jak Johannes Hoesflot Klaebo. Reprezentant Norwegii, który będzie dziś walczył o siedemnaste z rzędu zwycięstwo w sprincie (w zawodach, w których startował - przyp. red.), na pokonanie wyznaczonej przez organizatorów trasy potrzebował 2:33:32 min i o niespełna dwie sekundy pokonał swojego rodaka Erika Valnesa. Trzecie miejsce zajął reprezentant gospodarzy - Joni Maeki (+3,70 sek), a czwarty był Haavard Solaas Taugboel (+3,77 sek). Z piątym czasem eliminacje ukończył obrońca Kryształowej Kuli Aleksander Bolszunow.

Awansu do ćwierćfinałów nie udało się niestety wywalczyć żadnemu z reprezentantów Polski. Najlepiej z grona podopiecznych Lukasa Bauera spisał się Kamil Bury, który miał 49. wynik. Pięćdziesiąte szóste miejsce zajął Dominik Bury, 59. był Maciej Staręga, a 70. Kacper Antolec. Mateusz Haratyk został sklasyfikowany na 79. pozycji.