PŚ w Ruce: Marit Bjoergen powróciła na zwycięską ścieżkę, Justyna Kowalczyk w drugiej dziesiątce

11:48, 25.11.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:13, 25.11.2017

fot: Irek Trawka

Marit Bjoergen wygrała sobotni bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym w Kuusamo. Norweżka odniosła tym samym 111. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Na podium stanęły także Charlotte Kalla i Ingvild Flugstad Oestberg. Justyna Kowalczyk została sklasyfikowana na 18. pozycji.

Dzisiejszy bieg miał być dla Justyny Kowalczyk jednym z pierwszych poważniejszych sprawdzianów formy. Polka rozpoczęła bardzo spokojnie, ale na kolejnych punktach pomiarowych stopniowo traciła dystans do czołówki. Na półmetku biegaczka z Kasiny Wielkiej plasowała się na 23. miejscu, a jej strata wynosiła niewiele ponad 33 sekundy. Kowalczyk biegła jednak spokojnym i równym rytmem, co pozwoliło jej przesuwać się w górę klasyfikacji generalnej i wyprzedzać rywalki, które z kilometra na kilometr traciły dystans. Ostatecznie podopieczna Aleksandra Wierietielnego finiszowała na 18. miejscu z dość sporą stratą minuty i 18 sekund do zwyciężczyni.

Sobotni bieg wygrała Marit Bjoergen, która nic nie straciła z formy, którą prezentowała tydzień temu w Beitostoelen i odniosła 111. zwycięstwo w Pucharze Świata. Wczorajsze eliminacje sprintu okazały się być tylko wpadką serwismenów i nie miały nic wspólnego z realną dyspozycją biegaczek z Kraju Fiordów. Bjoergen rozegrała doskonale pod względem taktycznym dzisiejszy bieg i odniosła pewne zwycięstwo. Najlepsza w wykonaniu Norweżki była ostatnia część dystansu, podczas której 37-latka odskoczyła swoim rywalkom na kilkanaście sekund.

Drugie miejsce zajęła Charlotte Kalla. Szwedka na pierwszych punktach pomiaru czasu sporo zyskiwała nad Bjoergen i spółką, ale w końcówce odpadła z sił i musiała walczyć o to, aby utrzymać się na podium. Ostatecznie o niespełna sekundę wyprzedziła ona Ingvild Flugstad Oestberg. Na czwartym miejscu finiszowała Heidi Weng (+34 sek), a na piątym Austriaczka Teresa Stadlober, która dość długo prowadziła.

W sobotę wystartowały także Ewelina Marcisz i Urszula Łętocha. Polki nie odegrały jednak głównych roli w tym biegu. Marcisz była 67. (+2:54,0), a Łętocha 79. (+3:31,8).

Jutro ostatni etap cyklu Ruka Triple - bieg pościgowy na 10 kilometrów stylem dowolnym.