PŚ w Ruce. Jubileuszowy triumf Klaebo. Norweskie podium biegu na 10 kilometrów

fot. M. Rudzińska

Johannes Hoesflot Klaebo potwierdził swoją świetną dyspozycję i w wielkim stylu wygrał bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w Ruce. Reprezentant Norwegii odniósł tym samym jubileuszowe – pięćdziesiąte – zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Paal Golberg, a na najniższym stopniu podium stanął kolejny biegacz z Kraju Fiordów – Martin Loewstroem Nyenget. Polacy finiszowali poza czołową pięćdziesiątką.

fot. M. Rudzińska

Dominacja Klaebo

Bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym był kolejnym popisem Johannesa Hoesflota Klaebo. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, który w piątek był bezkonkurencyjny w sprincie, w sobotniej rywalizacji także nie miał sobie równych. 26-latek rozpoczął bieg spokojnym rytmem i na półmetku plasował się na trzeciej pozycji z niewielką stratą do liderującego wówczas Calle Halfvarssona, ale w drugiej części dystansu narzucił tempo, którego nie był w stanie wytrzymać żaden z jego rywali. Norweg prowadzenie objął na szóstym kilometrze i nie oddał go już do samego końca, mijając linię mety z czasem 21:46,1. Dzięki temu triumfowi obrońca Kryształowej Kuli ma już na swoim koncie pięćdziesiąt zwycięstw w Pucharze Świata.

Drugie miejsce zajął Paal Golberg, który stracił do Johannesa Hoesflota Klaebo dwadzieścia sekund. Doświadczony Norweg niemal całą stratę poniósł w drugiej części dystansu. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny z reprezentantów Kraju Fiordów, Martin Loewstroem Nyenget, który przegrał z triumfatorem o niespełna pół minuty. Czwarty był Szwed Calle Halfvarsson (+33,1 sek), który doskonale rozpoczął bieg, ale nie zdołał wytrzymać tempa, które sam sobie narzucił. Czołową piątkę zamknął Brytyjczyk Andrew Musgrave (+40,3 sek). W najlepszej dziesiątce znaleźli się ponadto: Erik Valnes, Hans Christer Holund, Janosch Brugger, William Poromaa i Mattis Stenshagen.

Słaby występ Polaków

Reprezentanci Polski nie liczyli się w walce o wysokie lokaty. Żadnemu z naszych biegaczy nie udało się nawet wywalczyć pucharowych punktów. Najwyżej z grona podopiecznych Lukasa Bauera uplasował się Kamil Bury, który zajął 64. miejsce (+2:09 min). Na 67. lokacie zawody ukończył Dominik Bury (+2:09 min), a “oczko” niżej finiszował Maciej Staręga (+2:10 min). Robert Bugara został sklasyfikowany na 78. pozycji, a Sebastian Bryja była 79.

W niedzielę odbędą się ostatnie biegi w ramach zawodów Pucharu Świata w Ruce. Panowie będą rywalizować w biegu pościgowym na dystansie 20 kilometrów stylem dowolnym, który rozpocznie się o 13:30.

Wyniki

Źródło: informacja własna