PŚ w Ruce. Jubileuszowy triumf Klaebo. Norweskie podium biegu na 10 kilometrów

14:32, 26.11.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:09, 26.11.2022

Johannes Hoesflot Klaebo potwierdził swoją świetną dyspozycję i w wielkim stylu wygrał bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w Ruce. Reprezentant Norwegii odniósł tym samym jubileuszowe - pięćdziesiąte - zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Paal Golberg, a na najniższym stopniu podium stanął kolejny biegacz z Kraju Fiordów - Martin Loewstroem Nyenget. Polacy finiszowali poza czołową pięćdziesiątką.

Dominacja Klaebo

Bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym był kolejnym popisem Johannesa Hoesflota Klaebo. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, który w piątek był bezkonkurencyjny w sprincie, w sobotniej rywalizacji także nie miał sobie równych. 26-latek rozpoczął bieg spokojnym rytmem i na półmetku plasował się na trzeciej pozycji z niewielką stratą do liderującego wówczas Calle Halfvarssona, ale w drugiej części dystansu narzucił tempo, którego nie był w stanie wytrzymać żaden z jego rywali. Norweg prowadzenie objął na szóstym kilometrze i nie oddał go już do samego końca, mijając linię mety z czasem 21:46,1. Dzięki temu triumfowi obrońca Kryształowej Kuli ma już na swoim koncie pięćdziesiąt zwycięstw w Pucharze Świata.

Drugie miejsce zajął Paal Golberg, który stracił do Johannesa Hoesflota Klaebo dwadzieścia sekund. Doświadczony Norweg niemal całą stratę poniósł w drugiej części dystansu. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny z reprezentantów Kraju Fiordów, Martin Loewstroem Nyenget, który przegrał z triumfatorem o niespełna pół minuty. Czwarty był Szwed Calle Halfvarsson (+33,1 sek), który doskonale rozpoczął bieg, ale nie zdołał wytrzymać tempa, które sam sobie narzucił. Czołową piątkę zamknął Brytyjczyk Andrew Musgrave (+40,3 sek). W najlepszej dziesiątce znaleźli się ponadto: Erik Valnes, Hans Christer Holund, Janosch Brugger, William Poromaa i Mattis Stenshagen.

Słaby występ Polaków

Reprezentanci Polski nie liczyli się w walce o wysokie lokaty. Żadnemu z naszych biegaczy nie udało się nawet wywalczyć pucharowych punktów. Najwyżej z grona podopiecznych Lukasa Bauera uplasował się Kamil Bury, który zajął 64. miejsce (+2:09 min). Na 67. lokacie zawody ukończył Dominik Bury (+2:09 min), a "oczko" niżej finiszował Maciej Staręga (+2:10 min). Robert Bugara został sklasyfikowany na 78. pozycji, a Sebastian Bryja była 79.

W niedzielę odbędą się ostatnie biegi w ramach zawodów Pucharu Świata w Ruce. Panowie będą rywalizować w biegu pościgowym na dystansie 20 kilometrów stylem dowolnym, który rozpocznie się o 13:30.