PŚ w Ruce. Johaug triumfatorką biegu na 10 km, Skinder najlepszą z Polek

10:55, 28.11.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 11:28, 28.11.2020

Therese Johaug wygrała bieg na 10 kilometrów techniką klasyczną w Ruce. Norweżka została też liderką minicyklu Ruka Triple. Drugie i trzecie miejsce zajęły dwie świetne szwedzkie biegaczki - odpowiednio Frida Karlsson oraz Ebba Andersson. Monika Skinder, najlepsza z reprezentantek Polski, uplasowała się na 47. lokacie.

W ramach drugiego etapu minicyklu Ruka Triple dziś odbył się bieg na 10 kilometrów techniką klasyczną kobiet. Zawodniczki ruszały ze startu interwałowego. Początek rywalizacji należał do Fridy Karlsson, która prowadziła do 3 kilometra. Na półmetku sytuacja już się zmieniła. Prowadzenie objęła triumfatorka Pucharu Świata 2019/2020, dominatorka biegów dystansowych Therese Johaug. Do linii mety Norweżka tylko powiększała przewagę. Ostatecznie zaledwie 21-letnia Szwedka straciła do Johaug 21,8 s. Na podium uplasowała się także druga z reprezentantek kraju Trzech Koron Ebba Andersson. Jej strata do Therese wyniosła 26 sekund.

O zaledwie 0,1 s podium przegrała niespodzianka dzisiejszej rywalizacji Tatiana Sorina. Co prawda Rosjanka świetnie spisywała się podczas sprawdzianów przedsezonowych, lecz do tej pory indywidualnie nie wchodziła nawet do czołowej "20" zawodów najwyższej rangi. Dzisiaj do końca walczyła o czołową trójkę. Piątkę zamknęła druga z rosyjskich biegaczek Natalia Niepriajewa. Do triumfatorki straciła 30,3 sekundy.

Na szóstej pozycji została sklasyfikowana zdecydowanie najlepsza z reprezentantek gospodarzy Kerttu Niskanen. W czołowej dziesiątce znalazły się również siódma Tiril Weng, ósma Rosie Brennan, dziewiąta rewelacyjna norweska juniorka Helene Fossesholm oraz dziesiąta Maja Dahlqvist. Najlepiej z reprezentantek Polski spisała się ponownie Monika Skinder. Ćwierćfinalistka wczorajszego sprintu zajęła 47. miejsce ze stratą 2:22,7 s do Johaug. 60. była Weronika Kaleta (+3:10,7), a 68. Magdalena Kobielusz (+4:02,9).

Wyniki biegu

W klasyfikacji Ruka Triple Johaug ma przewagę 16 sekund nad Karlsson oraz Niepriajewą. Czwarta jest Sorina, a piąta Maja Dahlqvist. Rosjanka i Szwedka tracą przed biegiem na dochodzenie na 10 km techniką dowolną odpowiednio 19 i 20 sekund. Liderka Pucharu Świata Linn Svahn jest szósta (+0:24). Monika w zestawieniu minitouru plasuje się na 43. lokacie. Kaleta jest 60., a Kobielusz 68.