PŚ w Ruce. Johannes Klaebo najlepszy na 15 km. Polacy bez punktów

13:51, 28.11.2020 Mateusz Król Aktualizacja: 14:17, 28.11.2020

Nie udało się w sprincie, ale powiodło się w biegu na 15 km stylem klasycznym. Johannes Klaebo okazał się najlepszy w trakcie sobotniej rywalizacji dystansowej w Ruce. Norweg wyprzedził Aleksieja Czerwotkina oraz Emila Iversena. Polacy nie zdobyli punktów.

fot: M. Rudzińska

Trzydziestym ósmym zwycięstwem w karierze Johannesa Klaebo zakończyła się pierwsza dystansowa rywalizacja biegaczy narciarskich w nowym sezonie. To oznacza, że wyrównał się pod względem liczby wygranych ze swoim legendarnym rodakiem - Petterem Northugiem. Norweg w biegu na 15 km pewnie triumfował osiągając czas lepszy o 15,2 sek. od rewelacji zawodów Aleksieja Czerwotkina. Dla Rosjanina to pierwsze podium Pucharu Świata w karierze. Na najniższym stopniu podium stanął jego rodak, broniący Kryształowej Kuli, Aleksander Bolszunow.

Miejsca w czołowej trójce zabrakło dla Emila Iversena, który przegrał walkę o trzecią lokatę o 1,8 sek. Iivo Niskanen z Finlandii musiał zadowolić się piątą pozycją ze stratą 21,7 sek. Za nim znalazł się rewelacyjny Andrew Musgrave. Brytyjczyk stracił do Klaebo 32,8 sek.

Do walki o punkty stanęło dzisiaj pięciu Polaków, ale żadnemu z nich nie udało się zdobyć punktów. Najlepszym z naszych okazał się Dominik Bury, który zajął 51. miejsce. Mateusz Haratyk był 68., Maciej Staręga 72., Kamil Bury 79., a debiutujący w ten weekend Kacper Antolec uplasował się tuż na 80. pozycji.

Jutro w Ruce bieg pościgowy na 15 km stylem dowolnym. Ta rywalizacja zamknie tradycyjny cykl Ruka Triple. Pierwszy na trasę z przewagą 26 sekund nad Aleksandrem Bolszunowem wyruszy Johannes Klaebo. Trzeci w klasyfikacji miniturnieju jest Emil Iversen, który traci 31 sekund.