PŚ w Ruce: Inauguracja sezonu dla Falli i Klaebo

fot. M. Rudzińska

Sprinty stylem klasycznym rozgrywane w fińskiej Ruce rozpoczęły dziś sezon 2019/2020 Pucharu Świata w biegach narciarskich. W zawodach najlepsi okazali się Maiken Caspersen Falla (wśród kobiet) i Johannes Hoesflot Klaebo (wśród mężczyzn). Wspomniani biegacze są tym samym liderami klasyfikacji generalnej PŚ, a także cyklu Ruka Triple.

Finałowy bieg kobiet bardzo dobrze rozpoczęła Falla, szybko objęła prowadzenie i biegła swoim rytmem. Kroku dotrzymywała jej rodaczka, Anne Appelkvist Stenseth, a reszta zawodniczek straciła nieco dystansu do liderek. Stenseth nie wytrzymała jednak tempa narzuconego przez Fallę na podbiegu. Doświadczona Norweżka wygrała zasłużenie, przed Jonną Sundling i Sadie Bjornsen. Kolejne miejsca zajęły Stenseth, Stina Nilsson i Tiril Weng.

 – Startowałam tu po raz dziesiąty, znakomicie uczciłam tę okrągłą rocznicę. Trasa w Ruce jest ciężka, ale lubię ją. Starałam się zachować siły przed podbiegiem i zaatakować w drugiej części dystansu – i udało się – powiedziała zwyciężczyni reporterom tuż po biegu.

Wyniki – kobiety

Finał panów był bardziej wyrównany, o pozycję lidera na trasie walczyli Rosjanin Bolszunow, Norweg Klaebo i Francuz Jouve. Reszta stawki trzymała się z tyłu, ale nie traciła dystansu. Na podbiegu Klaebo uciekł jednak wszystkim i pewnie wygrał. Drugi dobiegł rodak zwycięzcy, Paal Golberg, podium uzupełnił Jouve. Bolszunow zajął miejsce tuż za podium. Stawkę finałową uzupełnili Skandynawowie, Norweg Emil Iversen i Szwed Oskar Svensson.

 – Rok temu nie zaliczyłem tu najlepszego startu (Klaebo przegrał na ostatnich metrach z Bolszunowem – przyp. AG), więc tym bardziej cieszę się z wygranej. Bardzo dobrze czułem się dziś na podbiegach – przyznał Klaebo przepytującym go dziennikarzom.

Wyniki – mężczyźni

Polacy nie zmieścili się w czołowej “30” i nie zdobyli dziś punktów, ale szansę na to mają jutro. Biegacze zmierzą się na dłuższych dystansach. Bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym kobiet rozpocznie się o 9:45, bieg panów na 15 km – o 11:30.

źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.