PŚ w Ruce. Klaebo królem weekendu. Jury interweniowało. Szwed stracił podium

fot: M. Rudzińska

Trzecie zawody w sezonie i trzecie zwycięstwo Johannesa Høsflota Klæbo. Norweg nie miał sobie równych w biegu na 20 km stylem dowolnym, kończącym pucharowy weekend w fińskiej Ruce. Jako drugi linię mety przeciął drugi z Norwegów Paal Golberg, a trzeci Calle Halfvarsson. Po dłuższych analizach sędziowie podjęli jednak decyzję o dyskwalifikacji Szweda i trzecie miejsce zajął Federico Pellegrino. Jedyny z Polaków w stawce, Dominik Bury uplasował się na 51. pozycji ze stratą ponad 3 minut do zwycięzcy.

fot: M. Rudzińska

Do niedzielnej rywalizacji biegu pościgowego przystępowało 68 zawodników, w tym lider po dwóch biegach Norweg Klaebo z 20-sekundową przewagą nad drugim zawodnikiem oraz Dominik Bury z pozycji 61 z ponad dwuminutową stratą. Od początku Klaebo zdecydował się biec spokojnym tempem, by zostać dościgniętym przez grupę pościgową i nie pokonywać dystansu w pojedynkę.

Współpraca na trasie

Tak też się stało. Peleton złożony z 10 zawodników najpierw wchłonął Golberga, który wybiegł na trasę jako drugi, a na końcu drugiego okrążenia do peletonu dołączył również Klaebo. W efekcie wyklarowała się 12-osoba czołówka, która wspólnymi siłami nadawała tempo całej rywalizacji. Z każdym kilometrem tempo biegu rosło, co odczuł Emil Iversen, który odpadł w połowie stawki. Prym wiódł Hans Christer Holund, tuż za nim wiózł się Musgrave. Taktycznie biegli Szwedzi, Halfvarsson i Poromaa, którzy zamykali grupę, składającą się z sześciu Norwegów, Niemca Friedricha oraz Włocha Pellegrino.

Piorunujący finisz i dyskwalifikacja

Ostatecznie losy biegu rozstrzygnął ostatni podbieg. Zaatakował Klaebo, który nie wypuścił zwycięstwa z rąk. Na finiszu najwięcej argumentów wydawał się mieć Federico Pellegrino, jednak nie dał rady Halfvarssonovi. Po dłuższej debacie sędziowskiej uznano, że Szwed wybiegł poza trasę walcząc o pozycję do ataku na podbiegu, co przesądziło o dyskwalifikacji i jako trzeci sklasyfikowany został Pellegrino. Udany pościg zaliczył natomiast Simen Hegstad Kruger, który doskoczył do czołówki z 50. miejsca i zakończył rywalizację na 8. pozycji.

Polski akcent

Dość dzielnie trzymał się Dominik Bury, który starał się przeskakiwać kolejne pozycje. Strat czasowych nie udało się jednak zniwelować, niewiele brakło też do zajęcia miejsca w pierwszej 50-tce. Wynik ten można uznać za przyzwoity, biorąc pod uwagę specyfikę biegu pościgowego i inaugurację sezonu.

Liderem klasyfikacji generalnej po trzech biegach sezonu jest Johannes Hosflot Klaebo, za nim plasuje się Paal Golberg a trzeci jest Calle Halfvarsson.

Wyniki biegu