PŚ w Ruce: Domen Prevc wygrywa konkurs inauguracyjny

18:54, 25.11.2016 Anna Felska Aktualizacja: 19:37, 25.11.2016

domen-prevc-556-zakopane (Copy)

Za nami pierwszy konkurs otwierający Puchar Świata w skokach narciarskich. Najlepszym zawodnikiem okazał się Domen Prevc, który pokonał Severina Freunda oraz swojego brata Petera, który zaliczył upadek w skoku finałowym.

Pochodzący ze Słowenii, Domen Prevc wygrywa niespodziewanie dzisiejszy konkurs w fińskiej Ruce.  W pierwszej serii wylądował na 138.5 metrze, co pozwoliło mu na zajęcie czwartej lokaty. W serii finałowej reprezentant Słowenii uzyskał 140.5 metra, dało mu to w sumie 321.8 punktów i triumf w całych zawodach. Drugim zawodnikiem konkursu inauguracyjnego został, wracający po kontuzji - Severin Freund. Utrzymał on drugą lokatę przez całe zawody, tracąc do lidera 3.5 punktu. Na trzeciej pozycji znalazł się Peter Prevc, który nieszczęśliwie podczas serii finałowej po skoku na 140.5 metr, zaliczył upadek, który przekreślił jego szansę na zwycięstwo, a tym samym dał szansę na wygraną młodszemu bratu - Domenowi. Do drugiego Freunda stracił 7.7 punktu. Czwarte miejsce zajął Manuel Fettner. W pierwszej serii Fettner skoczył 142 metry, które dawały mu trzecią lokatę, jednak drugi skok nie był tak udany i reprezentant Austrii musiał pogodzić się z utratą podium.

W konkursie, w Ruce najlepszym z Polaków był Maciej Kot, ukończył zawody na piątej lokacie. Stracił on do trzeciego miejsca 14.6 punktu. Piotr Żyła podczas pierwszej serii skoczył 140.5 metrów, co dało mu siódmą pozycję. Jednak w serii finałowej nie utrzymał dobrej passy, lądując na 128 metrze, spadł na siedemnaste miejsce. Dawid Kubacki uzyskał za dwa skoki 291.4 punktów i znalazł się na szesnastej lokacie. Kamil Stoch podczas pierwszej serii wylądował na 137 metrze, lecz po lądowaniu zaliczył upadek, który spowodował niskie noty za styl oraz daleką pozycję. Ostatecznie zajął dwudziestą-szóstą pozycję. Ostatnim Polakiem, który znalazł się w serii finałowej to Stefan Hula, plasując się na dwudziestej-siódmym miejscu. Niestety w drugiej serii nie oglądaliśmy Klemensa Murańki oraz Aleksandra Zniszczoła.

W konkursie inauguracyjnym Puchar Świata w skokach narciarskich nie odbyło się bez dyskwalifikacji. Za nieprzepisowy kombinezon zostali zdyskwalifikowani William Rhoards oraz Joachim Hauer.