PŚ w Ruce. Dawid Kubacki najlepszy w kwalifikacjach. Komplet Polaków w konkursie

Fot. M. Król

Fot. M. Król

Dawid Kubacki okazał się najlepszy podczas kwalifikacji do sobotniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Mistrz świata na skoczni w Ruce uzyskał 135,5 m. Polscy skoczkowie awansowali w komplecie.

Fot. M. Król
Fot. M. Król

Jury kwalifikacji w Ruce nie pozwoliło telewidzom obejrzeć widowiska podobnego do tego, które zaprezentowali w przedpołudniowej sesji kombinatorzy norwescy. Zbyt nisko ustawiona belka startowa spowodowała, że większość zawodników miało problem z uzyskaniem 100 punktów. Ta sztuka powiodła się jedynie 17 skoczkom. Wśród nich najlepszy był Dawid Kubacki, który wygrał kwalifikacje najdłuższym skokiem na 135,5 metra. Za nim uplasował się Karl Geiger, który lądował 3,5 metra bliżej. Czołową trójkę domknął Halvor Egner Granerud, któremu zmierzono 132 metry.

Podobnie, jak w Wiśle, w czołowej dziesiątce kwalifikacji znalazło się trzech polskich skoczków. Poza Dawidem byli to Piotr Żyła i Kamil Stoch. Wiślanin uzyskał 129 metrów i został sklasyfikowany na piątej pozycji. Zawodnik z Zębu w trudnych warunkach skoczył 120,5 metra i zajął 10 lokatę. W konkursie głównym zobaczymy wszystkich naszych skoczków. Klemens Murańka był 26. (112,5 m), Paweł Wąsek 28. (113,5 m) a Andrzej Stękała 32. (112,5 m).

Kwalifikacje nie zakończyły się bez niespodzianki. Do sobotniego konkursu nie awansował Timi Zajc. Słoweniec uzyskał ledwie 100,5 metra, przez co zajął 52. lokatę. Zdyskwalifikowany przed startem – za niewłaściwy kombinezon – został Austriak Marco Woergoetter.

Pełne wyniki

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj