PŚ w Ruce. Czas na drugi przystanek w rywalizacji skoczków. Dziś kwalifikacje (lista startowa)

Nelinjo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Obiekt Rukatunturi (HS142) położony w niewielkiej fińskiej miejscowości, zlokalizowanej obok Kuusamo, już od wczoraj gości zawodników z dwudziestu nacji, znajdujących się na liście startowej dzisiejszych kwalifikacji. Pozycji lidera bronił będzie Niemiec, Karl Geiger. Polacy jeszcze nigdy nie wygrali zawodów Pucharu Świata na tej skoczni, czy mają szansę to zmienić?

Nelinjo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Emocje związane ze skokami narciarskimi w światowym wydaniu zagościły na dobre, wraz z inauguracją 43. sezonu Pucharu Świata w Rosji. Od Niżnego Tagiłu, aż do Planicy- drugim przystankiem w drodze po Kryształową Kulę skocznia w Ruce.

Rekord skoczni, a faworyci

Pierwsze pucharowe punkty rozdane. W żółtym plastronie lidera w Finlandii wystąpi Karl Geiger, który swoją pozycję wyraźnie zaznaczył triumfując w pierwszym konkursie sezonu oraz stając stopień niżej na podium kolejnego dnia. Tuż za nim, w sobotę, uplasował się Ryoyu Kobayashi, który ze względu na nieprzepisowy kombinezon, inauguracyjny weekend zakończył na występie tylko w jednych zawodach. W niedzielę podium dopełnił w zaskakującym stylu Stefan Kraft. Austriak, po nieprzebrnięciu przez piątkowe kwalifikacje, a także po z trudem przebytych kwalifikacjach do drugiego konkursu, zajął ostatecznie trzecie miejsce.  I tak właśnie przedstawiają się rekordziści skoczni Rukatunturi, którzy odlecieli na niej na 147,5 m.

Z grona faworytów nie można wykluczyć również dominatora sezonu Pucharu Świata 2020/2021, Halvora Egnera Graneruda. Norweg, podobnie jak Geiger, rozpoczął sezon z wysokiego „C” i znajduje się aktualnie na drugim miejscu klasyfikacji generalnej, tracąc do lidera jedynie 20 pkt.

Nadzieja na dobry występ Polaków

Rozpoczęcie sezonu w wykonaniu naszych reprezentantów nie należało do najlepszych. Do drugiej serii niedzielnego konkursu awansowało tylko dwóch z nich.

Choć Biało- Czerwoni nigdy nie stawali tutaj na najwyższym stopniu podium, drugie (Kamil Stoch w 2018 oraz Piotr Żyła w 2020) i trzecie miejsce (K. Stoch, P. Żyła w 2018 oraz dwukrotnie D. Kubacki w 2020) nie jest im obce.

W Finlandii o prawo do udziału w zawodach powalczą: K. Stoch, D. Kubacki, P. Żyła, A. Stękała, S. Hula, J. Wolny oraz A. Zniszczoł.

„Wietrzna” Ruka

Zawody na Rukatunturi nieodłącznie kojarzone są przez kibiców z wiatrem, który niejednokrotnie utrudniał płynne przeprowadzenie konkursów. Według ostatnich prognoz wiatr podczas piątkowych zmagań ma osiągać średnią prędkość 3-8 m/s.

Kwalifikacje zaplanowano na godzinę 17:10. Na liście startowej  76 zawodników.

Źródło: informacja własna.