PŚ w Ruce. Ćwierćfinały sprintu nie dla Polek. Kapitalny występ gospodyń

10:33, 25.11.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 11:21, 25.11.2022

Sprint stylem klasycznym w Ruce po raz kolejny zainaugurował zmagania w Pucharze Świata w biegach narciarskich. W poprzedzających bezpośrednią rywalizację eliminacjach zawiodły reprezentantki Polski, które nie zdołały wywalczyć awansu do ćwierćfinałów. Monika Skinder zajęła 41. miejsce, a Izabela Marcisz uplasowała się na 49. pozycji. Kwalifikacje wygrała Norweżka Ane Appelkvist Stenseth, a formą błysnęły gospodynie Finki, których awansowało aż dziesięć.

Screen - TV

Polki bez awansu

Eliminacje sprintu stylem klasycznym kobiet w Ruce nie poszły po myśli reprezentantek Polski. Jako pierwsza z grona naszych zawodniczek wystartowała Monika Skinder, ale mistrzyni świata juniorek z Vuokatti nawet przez moment nie liczyła się w walce o czołową trzydziestkę. Ostatecznie finiszowała na 41. pozycji ze stratą ponad jedenastu sekund do zwyciężczyni (+11,78 sek). Jeszcze niżej uplasowała się Izabela Marcisz, która nie specjalizuje się jednak w sprintach. Młodzieżowa mistrzyni świata minęła linię mety z 49. czasem (+14,71 sek) i opadła z dalszej rywalizacji. Obie Polki, mimo odpadnięcia w eliminacjach, zdobędą pucharowe punkty, gdyż od tego sezonu punktuje czołowa pięćdziesiątka.

W kwalifikacjach najlepsza w gronie kobiet była Norweżka Ane Appelkvist Stenseth. Reprezentantka Kraju Fiordów finiszowała z czasem 2:48,85 i o niewiele ponad pół sekundy wyprzedziła swoją rodaczkę Tiril Udnes Weng (+0,56 sek). Trzecia była Szwedka Johanna Hagstroem (+0,87 sek), a czwarta Emma Ribom (+0,92 sek). Czołową piątkę zamknęła Johanna Matintalo (+0,95 sek), czyli jedna z dziesięciu świetnie dysponowanych tego dnia Finek, które zdołały awansować do ćwierćfinałów sprintu.

W czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze: Mathilde Myhrvold, Nadine Faehndrich, Krista Parmakoski, Jasmi Joensuu i Maja Dahlqvist.