PŚ w Ruce: 69 zawodników wystąpi w kwalifikacjach (lista startowa)

kamil stoch wisla trening wrzesienCzas zakończyć kilkumiesięczny okres oczekiwania na rozpoczęcie nowego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Dziś w Ruce pierwsze treningi i kwalifikacje.

Po kilku sezonach przerwy inauguracja zawodów Pucharu Świata powraca do fińskiego ośrodka narciarskiego w Kuusamo. Prawdziwie zimowa aura powinna nas wprowadzić nas w ten sezon najlepiej. Na starcie kwalifikacji zobaczy 69 zawodników, w tym oczywiście całą światową czołówkę. W ubiegłym roku był ogromny problem z rozegraniem zawodów w Ruce. Najpierw przeszkadzał wiatr, a następnie zawiodła organizacja i system mrożenia torów. Przez to pierwotnie zawody w tym miejscu nie znalazły się w kalendarzu Pucharu Świata. Finowie jednak postawili na renowacje obiektu i zdążyli uwinąć się z przygotowaniem skoczni na czas. Przy zeskoku Rukatunturi zamontowano także wysokie wiatrołapy, które powinny ułatwić przeprowadzanie zawodów. Wiatr bowiem jest tu tradycyjnym i kluczowym elementem rozgrywki.

Skoczkowie pierwszą szansę przetestowania pucharowej skoczni będą mieli o 15:30, kiedy rozpocznie się pierwsza seria oficjalnego treningu. Przed kwalifikacjami, które odbędą się o 18:00, odbędzie się oczywiście także druga seria treningowa. Na liście startowej widnieją nazwiska siedmiu Polaków. Pierwszym z nich będzie Aleksander Zniszczoł a ostatni lider naszej kadry Kamil Stoch. W Kuusamo jeszcze żadnemu z naszych reprezentantów w historii nie udawało się wygrać zawodów. Na podium stawał jednak Adam Małysz w sezonie 2003/2004. Kamil Stoch zajął w 2011 roku czwarte miejsce. Po zmianie trenera polska ekipa jest pewna swojej dyspozycji, a dwukrotny mistrz olimpijski skacze bardzo dobrze. Jeśli zatem warunki na to pozwolą, powinniśmy obejrzeć dobre występy naszych reprezentantów.

Pucharu Świata w skokach narciarskich tej zimy bronił będzie Peter Prevc, który zdominował miniony sezon. Słoweniec jest faworytem numer jeden do wygrania jutrzejszych zawodów. Dziś nie musi brać udziału w kwalifikacjach, ale może potraktować swój skok jako kolejną próbę. Po kontuzji wraca także Severin Freund. Niemiecki mistrz świata dzięki doświadczeniu powinien poradzić sobie i szybko znaleźć błysk w swoich skokach. Do grona mocnych rywali trzeba też zaliczyć Stefana Krafta i Michaela Hayboecka z Austrii, czy Johanna Andre Forfanga z Norwegii. Skocznia w Kuusamo jest dużym obiektem i jeśli auta pozwoli powinniśmy oglądać trzy dni dalekich lotów. Transmisja z dzisiejszych kwalifikacji już od 17:45 w Eurosporcie.

Lista startowa

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.