PŚ w Ramsau: Geiger pogromcą Riibera, Kupczak z punktem

14:53, 21.12.2019 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 15:07, 21.12.2019

Zwycięstwem Vinzenza Geigera zakończyły się zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w austriackim Ramsau. Niemiec wyprzedził Jarla Magnusa Riibera, który po raz pierwszy w sezonie nie sięgnął po zwycięstwo. Szczepan Kupczak zajął 30. miejsce.

Podczas pierwszych zawodów w Ramsau wystartował tylko jeden Polak, gdyż Adam Cieślar nie awansował do konkursu. Szczepan Kupczak zaprezentował się dobrze w serii skoków. Reprezentant Polski uzyskał odległość 87,5 metra i zajmował na półmetku 12. miejsce. Strata Kupczaka wynosiła minutę i 12 sekund. Po raz pierwszy w sezonie liderem po serii skoków nie był Jarl Magnus Riiber. Zawodnik prowadzący w klasyfikacji Pucharu Świata skoczył 93 metry i był drugi ze stratą aż 32 sekund do Espena Bjoernstada. Norweg uzyskał odległość 96,5 metra i zdecydowanie wygrał rywalizację na skoczni. Trzeci po skoku na 92,5 metra był Franz-Josef Rehrl.

Wyniki po serii skoków

Biegowi towarzyszyły duże opady śniegu. Jako pierwszy na trasę ruszył Espen Bjoernstad, ale Jarl Magnus Riiber zbliżał się do niego bardzo szybko. Norwegowie biegli wspólnie jeszcze przed pokonaniem 5 kilometrów. Tuż po półmetku rywalizacji do czołowej dwójki dołączyli: Fabian Riessle, Vinzenz Geiger i Lukas Greiderer. W końcówce mocno przyspieszył Geiger. Utrzymał się za nim jedynie Riiber. Lider Pucharu Świata nie zdołał wygrać z Niemcem na ostatniej prostej. 22-letni Geiger triumfował po raz drugi w karierze w indywidualnych zawodach pucharowych. Jarl Magnus Riiber po serii zwycięstw musiał zadowolić się drugim miejscem. Do wysokiej formy wracają Niemcy, bo oprócz wygranej Geigera, trzeci był Fabian Riessle, a czwarty Eric Frenzel.

Szczepan Kupczak już po 2,5 kilometra biegu spadł z 12. na 21. miejsce. Polak tracił, ale ostatecznie przybiegł na metę na 30. pozycji i wywalczył punkt do klasyfikacji generalnej. W końcówce Kupczaka wyprzedziło kilku rywali, ale polski kombinator zdołał obronić się przed Hidekaim Nagai, który zajął 31. miejsce.