PŚ w Ramsau. Czas na historyczne zawody kombinatorek norweskich (lista startowa r. prowizorycznej)

Osiemnasty dzień grudnia będzie dniem historycznym zarówno dla osób zainteresowanych narciarstwem klasycznym, jak i dla tych, którym na sercu leży dobro sportu kobiet. Już pojutrze zostanie bowiem rozegrany pierwszy konkurs Pucharu Świata kombinatorek norweskich w historii.

Tara Geraghty Moats (fot. Oliver Parini/VT Ski and Ride Magazine)

Na starcie premierowego konkursu, rozgrywanego w Ramsau, staną 32 zawodniczki. Kombinatorki norweskie rozpoczną zmagania od treningu i rundy prowizorycznej we czwartek. Dzień później zaczną się zawody, w których programie znajduje się skok na obiekcie o rozmiarze 98 metrów i bieg na 5 kilometrów z zachowaniem różnic punktowych.

Główną faworytką będzie reprezentantka Stanów Zjednoczonych, Tara Geraghty-Moats. Zawodniczka z Ameryki początkowo uprawiała jedynie skoki narciarskie na poziomie krajowej czołówki, jednak okazało się, że biega równie dobrze. Wielokrotnie zwyciężała w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego. Jej największymi rywalkami powinny być Włoszki (Daniela Dejori, Veronica Gianmoena) i Norweżki (Marte Leinan Lund, Gyda Westvold Hansen). Niemcy liczą natomiast na aktualną mistrzynię świata juniorów, Jenny Nowak.

W zawodach nie wystartują Polki – być może zobaczymy je na Mistrzostwach Świata (27 lutego) lub w zawodach niższej rangi.

lista startowa rundy prowizorycznej (pdf)

Program zawodów w Ramsau:

Czwartek, 17 grudnia:

9:00 – trening skoków;

10:30 – runda prowizoryczna skoków.

Piątek, 18 grudnia:

9:00 – seria próbna skoków;

9:45 – runda konkursowa skoków;

13:45 – bieg na 5 kilometrów.

źródło: fis-ski.com

Adrian Gerula