PŚ w Quebecu: Zwycięstwo Stiny Nilsson, seria Therese Johaug przerwana

fot. Patrycja Korczewska

fot. Patrycja Korczewska

Stina Nilsson wygrała bieg ze startu wspólnego na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym w kanadyjskim Quebecu. Szwedka przerwała tym samym serię zwycięstw Therese Johaug, która w tym sezonie była niepokonana w biegach dystansowych. Norweżka dziś finiszowała na drugim miejscu. Trzecia była liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Ingvild Flugstad Oestberg.

Bieg na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym rozpoczął się od wysokiego tempa narzucanego przez reprezentantki Szwecji, które zajmowały trzy czołowe miejsca po wczorajszych sprintach. Na przód stawki starały się także przebić zawodniczki tracące nieco po piątkowej rywalizacji. Tak było choćby z Heidi Weng czy Ebbą Andersson. Dla nich próby przejścia na czoło stawki zakończyły się fatalnie, bowiem obie przewróciły się i straciły kilkanaście cennych sekund. W grupie biegaczek, które upadły, była także Finka Kerttu Niskanen.

Na prowadzenie dość szybko wysunęła się Therese Johaug, która próbowała rozerwać stawkę i oderwać się od zawodniczek, które biegły za jej plecami, czyli Ingvild Flugstad Oestberg, Stiny Nilsson, Mai Dahlqvist i Fridy Karlsson. Najszybciej ze stawki odpadła Karlsson, która dziś nie była w stanie utrzymać tempa najmocniejszych zawodniczek. Jako druga z liderującej grupy odpadła Maja Dahlqvist. Szwedka na jednym z podbiegów złamała kijek. W pogoń za norwesko-szwedzkim trio ruszyła Ebba Andersson, ale reprezentantka Trzech Koron nie była w stanie odrobić strat poniesionych na początku biegu przez upadek.

Bieg zakończył się zwycięstwem Stiny Nilsson, która przetrwała szarże Therese Johaug i ograła Norweżkę na finiszu. Szwedka, zdobywczyni małej Kryształowej Kuli za sprint, zachowała zdecydowanie najwięcej sił i pokazała swoją moc na końcowych metrach, pokonując Johaug pierwszy raz w tym sezonie Pucharu Świata i przerywając serię dziesięciu dystansowych zwycięstw z rzędu Norweżki. Nilsson jest jedyną zawodniczką, której udało się wygrać z Johaug. Na trzecim miejscu dobiegła Ingvild Flugstad Oestberg, która praktycznie zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Czwarte miejsce zajęła Ebba Andersson (+25,4 sek), a piąta była Krista Parmakoski (+26,8 sek). Na szóstej pozycji sklasyfikowano Maję Dahqlvist, a na siódmej Anastasiję Siedową. Ósma była Astrid Uhrenholdt Jacobsen, dziewiąta Jonna Sundling, a czołową dziesiątkę zamknęła Katharina Hennig. Dopiero siedemnaste miejsce zajęła Frida Karlsson, która dziś straciła do zwyciężczyni niemal minutę.

Jutro ostatni etap Finału Pucharu Świata – bieg pościgowy na 10 kilometrów stylem dowolnym.

WYNIKI BIEGU

Źródło: informacja własna

Latest posts by Daniel Topczewski (see all)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.