PŚ w Quebecu: Johannes Hoesflot Klaebo najlepszy, podium Harveya

0

W przedostatnich zmaganiach sezonu, będących częścią kanadyjskiego cyklu finałowego, biegacze narciarscy rywalizowali na dystansie 15 kilometrów techniką klasyczną. Najlepszy okazał się Norweg, Johannes Hoesflot Klaebo. Wyprzedził kończącego karierę Kanadyjczyka Alexa Harveya i swojego rodaka – Didrika Toensetha. Klaebo umocnił się na prowadzeniu w Pucharze Świata, jest także głównym faworytem do wygrania kanadyjskich zawodów.

W przeciwieństwie do dystansowych biegów ze startu wspólnego kobiet, rywalizacja mężczyzn często zaczyna się dużo spokojniej. Tak było również w przypadku dzisiejszego biegu. Stawka zaczęła się stopniowo wykruszać dopiero w drugiej części zawodów. Odpadli wówczas mocni sprinterzy, startujący z niskimi numerami, jednak niemający szans skutecznie rywalizować na tak długim dystansie. Odpadli m.in. Lucas Chanavat czy Joni Maeki. Bardzo aktywny był Alex Harvey, dla którego był to ostatni bieg w zawodowej karierze,

Dwaj główni bohaterowie sezonu, walczący o Kryształową Kulę, czyli Johannes Klaebo i Aleksander Bolszunow nie uniknęli dziś mniejszych lub większych wpadek. Skandynaw zaliczył wywrotkę, po której jednak szybko się pozbierał, natomiast niespełna 1,5 kilometra przed zakończeniem rywalizacji Rosjanin złamał kijek. To przekreśliło szanse Bolszunowa na zajęcie dobrego miejsca na mecie i zdobycie punktów bonusowych. Ostatecznie został sklasyfikowany na siódmym miejscu.

Na metę w zwartej grupie wjechali Klaebo, Harvey, inni Norwegowie – Sjur Roethe i Didrik Toenseth oraz Włoch Francesco de Fabiani. Lider PŚ, dysponujący najlepszym finiszem w tej stawce, potwierdził to i wygrał na ostatnich metrach. Na podium znaleźli się także Harvey i Toenseth. De Fabiani skończył na czwartym miejscu, a Roethe – na piątym.

Klaebo zwyciężał również na premiach bonusowych, czym tylko uwypuklił przewagę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nad Aleksandrem Bolszunowem. Wynosi ona już 42 punkty. Podczas jutrzejszego etapu Finału PŚ, którym będzie bieg pościgowy stylem dowolnym na 15 kilometrów, Rosjanin musi więc wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności – najlepiej wygrywając –  i liczyć na wpadkę młodego Norwega. Nie jest to jednak rzeczą niemożliwą, zważywszy na to, że to biegacz ze Wschodu jest najlepszym dystansowym biegaczem tej zimy.

WYNIKI BIEGU 

KLASYFIKACJA GENERALNA CYKLU 

źródło – informacja własna

Adrian Gerula

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.