PŚ w Planicy. Zwycięska taktyka Zajca, Kraft najlepszym lotnikiem, Polacy poza pierwszą "10"

11:45, 02.04.2023 Jarosław Gracka Aktualizacja: 12:09, 02.04.2023

Niesamowity przebieg miały finałowe zawody tegorocznego sezonu PŚ w Planicy. Najlepszy okazał się Timi Zajc, którego konsekwencja w obniżaniu progu startowego okazała się właściwą taktyką. Wyprzedził o 0,1 pkt swojego rodaka Anze Laniska. Na podium stanął też Austriak Stefan Kraft, który okazał się najlepszym lotnikiem sezonu. Polacy nie odegrali dziś ról pierwszoplanowych.

Screen - Eurosport

Taktyka warta 0,1 pkt

Timi Zajc konsekwentnie od rundy próbnej obniżał sobie rozbieg. We wspomnianej rundzie próbnej nie dało to dobrego wyniku, ale już w pierwszej serii doleciał do 232,5 co dało mistrzowi świata z tego samego miejsca, choć nieco mniejszego obiektu piąte miejsce. W drugiej poleciał również z obniżonej o dwie belki na 234 m. Ostatecznie dało mu to zwycięstwo. Lanisek po skoku 239,5 m w pierwszej serii prowadził. W drugiej poszybował na 242 m. Chociaż był to najdłuższy skok dnia ostatecznie stracił do rodaka 0,1 pkt. Zajc skończył z notą 455,1 pkt, Lanisek - 455 pkt. Trzecie miejsce po pierwszej serii utrzymał Kraft. 238,5 i 235 m dało mu notę 445,1 pkt. Duża strata do Słoweńców i tak pozwoliła mu zwyciężyć w klasyfikacji lotów.

Spadek z podium Domena

Z podium spadł za to trzeci Słoweniec - Domen Prevc po pierwszej serii był drugi (237,5 m), w drugiej 232 m dały najmłodszemu z braci Prevców (a trzeciemu z rodzeństwa) czwarte miejsce (441 pkt). Kolejne miejsca zajęli Austriak Jan Hoerl, trzeci ze Słoweńców Ziga Jelar, Japończycy Naoki Nakamura i Ryoyu Kobayashi. W pierwszej "10" znaleźli się też ogolony i odmieniony Niemiec Markus Eisenbichler i najlepszy z Norwegów Johann Andre Forfang.

Granerud i Polacy poza 10

Kraft wygrał klasyfikację lotów dzięki słabszej dziś postawie zwycięzcy PŚ Halvora Egnera Graneruda. Norweg w pierwszej serii skoczył raptem 215,5 pkt i zajmował 23. miejsce. 237 metrów w drugiej serii dał mu awans na miejsce 13. Za niskie, by nawiązać walkę z Kraftem. Za nim dwa miejsca zajęli Polacy. Piotr Żyła (221,5 i 241,5 m / 405,9 pkt) - podobnie jak Granerud Piotrek ewidentnie zawalił pierwszy skok - i Kamil Stoch (216 i 231,5 m / 402 pkt). Aleksander Zniszczoł z rekordem życiowym był siedemnasty (226 i 235,5 pkt / 398,7 pkt). Paweł Wąsek zajął 28. pozycję (216 i 198,5 m / 357,7 pkt).

Piękny gest dla Kubackich

Po zawodach zawodnicy stanęli przy transparencie wyrażającym solidarność z rodziną Kubackich. Ten i inne gesty pokazują jak - mimo zaciętej nieraz rywalizacji - środowisko skoków narciarskich jest zintegrowane. Informacje płynące z domu naszego najlepszego skoczka są ostrożnie optymistyczne. Trzymamy kciuki za szybki powrót pani Marty do zdrowia.