PŚ w Planicy. Wielkie latanie na koniec sezonu. W środę pierwsze kwalifikacje (lista startowa)

Już od środy kibice będą mogli nucić popularną słoweńską piosenkę “Planica, Planica snežena kraljica…”. Przed nami ostatni akt tego sezonu, czyli wielkie latanie na Letalnicy. Do Planicy udali się najlepsi skoczkowie tej zimy i wszyscy mają nadzieję na emocjonującą rywalizację. 

Z uwagi na odwołany turniej Raw Air, tym razem w Planicy odbędzie się jeden dodatkowy konkurs, a skoczkowie pierwsze próby oddadzą na skoczni już w środę. Po raz drugi w tym sezonie polatają na obiekcie HS240, ponieważ wcześniej mieli okazję rywalizować tu w grudniu, podczas przełożonych mistrzostw świata w lotach narciarskich. Letalnica to obecnie największa skocznia świata, która przyprawia o dech w piersiach nie tylko skoczków.

Jak co roku wielu kibiców i dziennikarzy zastanawia się czy tym razem padnie rekord świata. Przypomnijmy, że ostatni rekord należy do Stefana Krafta, który 253,5 m uzyskał w 2017 roku w Vikersund. Słoweńcy chcieliby, by rekord powrócił do nich i to właśnie na Letalnicy ktoś poleciał jeszcze dalej. Próbkę możliwości na tej skoczni pokazał Gregor Schilerenzauer, który poszybował 253,5 m w 2018 roku, jednak skok podparł. Oficjalny rekord skoczni należy więc do Ryoyu Kobayashiego, który w 2019 roku wylądował na 252 m. Poprawił on pół metra poprzedni rekord, ustanowiony przez Kamila Stocha w 2017 roku.

W środę na skoczni w Planicy o godz. 13:30 odbędą się treningi, a o godz. 16:00 kwalifikacje do czwartkowego konkursu. Na liście startowej znalazło się aż 68. zawodników, z szesnastu państw. Polacy wystąpią w sześcioosobowym składzie: Klemens Murańka, Jakub Wolny, Andrzej Stękała, Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Przypomnijmy, iż do konkursu awansuje tylko 40 skoczków, o dziesięciu mniej niż w konkursach na normalnej lub dużej skoczni.

Lista startowa 

Pogoda nie powinna sprawić żadnych kłopotów. Prognozy przepowiadają charakterystyczne dla Planicy wiosenne słońce, a temperatura wyniesie kilka stopni powyżej zera. Wiatr ma oscylować w granicach 2-3 m/s. Transmisję z kwalifikacji przeprowadzi Eurosport 1 i Eurosport Player.

źródło: informacja własna