PŚ w Planicy: Siedem skoków i jeden turniej. Planica 7 znów zakończy sezon. W czwartek kwalifikacje (lista startowa)

fot. P. Ślezińska

Sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich dobiega końca. Jak to się stało regułą w ostatnich latach finałowe zawody odbędą się w słoweńskiej Planicy na legendarnej Letalnicy (zwanej wcześniej Velikanką). Podobnie jak w roku 2018 – i zgodnie z obowiązującą modą – najbliższe cztery dni upłyną kibicom skoków pod znakiem mini-turnieju zwanego Planica 7.

Jak sama nazwa wskazuje zwycięstwo w cyklu zdobędzie zawodnik z najlepszą sumą not z siedmiu skoków – brane pod uwagę są kwalifikacje, dwa konkursy indywidualne i drużynowy. Nie jest to turniej przygotowany z taką pompą jak Raw Air – premia, choć atrakcyjna jest jednak dużo mniejsza. Słoweńcy nie mają też tak rozbuchanych ambicji jak Norwegowie, co pozwoliło im uniknąć przerostu formy nad treścią.

W kwalifikacjach jutro o 11 wystartuje aż 71 zawodników – w tym sześciu Polaków: wracający do kadry Maciej Kot oraz pewniacy – Stefan Hula, Jakub Wolny, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Kamil Stoch. W zawodach weźmie udział aż 12 Słoweńców, którzy skorzystali z kwoty krajowej – w tym niemal 38-letni Robert Kranjec, wielki lotnik (mistrz świata w lotach z Vikersund z 2012 roku) i zwycięzca siedmiu konkursów w PŚ. Z tych siedmiu, aż sześć miało miejsce podczas konkursu lotów narciarskich – z czego 2 miały miejsce w Planicy. Nie jest bez szans na dobry wynik i jutro.

W klasyfikacji Pucharu Świata karty zostały już w zasadzie rozdane. Ryoyu Kobayashi jako pierwszy zawodnik spoza Europy zdobędzie dużą kryształową kulę. Kamil Stoch ma szansę powalczyć o drugie miejsce (musi odrobić 66 punktów do Stefana Krafta, co jest możliwe). Dawid Kubacki ma szansę na wyprzedzenie Roberta Johanssona i piąte miejsce w klasyfikacji generalnej (ma 41 punktów straty), niemniej Norweg będzie atakował też będącego w słabszej formie obecnie czwartego Piotra Żyłę, do którego ma 72 punkty straty. Teoretycznie szanse na czwarte miejsce ma też Kubacki, ale mistrz świata ze skoczni normalnej musiałby liczyć na dwa złe konkursy Żyły i Johanssona. W niedzielnym, finałowym konkursie wystartuje tylko czołówka – najwyżej sklasyfikowana “30” spośród obecnych w Planicy – na pewno znajdzie się w niej miejsce dla Stocha, Żyły, Kubackiego i Wolnego – szanse też ma na występ Stefan Hula. Maciej Kot teoretycznie również, ale przy formie, którą prezentował przez cały sezon nie wychodzi poza tzw. szanse matematyczne.

Program Planica 7:

21.03.2019, czwartek

– 11:00 – kwalikacje

22.03.2019, piątek

– 14:30 – konkurs indywidualny

23.03.2019, sobota

– 10:00 – konkurs drużynowy

24.03.2019, niedziela

– 10:00 – konkurs indywidualny

lista startowa kwalifikacji

źródło: wiadomość własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.