PŚ w Planicy. Czas na pierwszy akt walki o małą Kryształową Kulę (lista startowa)

Foto: Bobo

Czwartkowy konkurs będzie pierwszym w tym sezonie zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Świata w lotach. Po trzech tygodniach przerwy od startów, na koniec sezonu skoczkowie powalczą jeszcze na Letalnicy o małą Kryształową Kulę. W zeszłym roku górą był Stefan Kraft, a komu tym razem uda się ta sztuka?

Foto: Bobo

Konkursy w Planicy będą jedynymi w tym sezonie zawodami w lotach narciarskich, które będą liczyły się w walce o małą Kryształową Kulę. W poprzednim sezonie zwycięzcą klasyfikacji Pucharu Świata w lotach został Stefan Kraft, a poza nim w czołowej trójce znaleźli się Timi Zajc i Piotr Żyła. Wówczas konkursów zaliczanych do klasyfikacji było jeszcze mnie, bo zaledwie dwa, które były rozegrane na obiekcie w Bad Mitterndorf. Powodem odwołania zaplanowanych na zakończenie sezonu 2019/2020 zawodów była rozpoczynająca się pandemia. Tym razem do walki o małą Kryształową Kulę będą zaliczane trzy dni indywidualnej rywalizacji na Letalnicy. Rozstrzygnięta jest już za to walka w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Planicy dużą Kryształową Kulę odbierze Halvor Egner Granerud.

Na starcie czwartkowego konkursu pojawi się 40 skoczków z 9 krajów. Rywalizację w pierwszej serii rozpocznie Lovro Kos, a jako ostatni swoją próbę odda Halvor Egner Granerud. Poza tym w zawodach nie zabraknie też pięciu reprezentantów Polski. Jedynym z biało-czerwonych, który nie przebrnął dzisiejszych kwalifikacji, był Klemens Murańka. Pierwszym Polakiem na starcie będzie Jakub Wolny (numer 16), a jako dwudziesty szósty swój skok odda Andrzej Stękała. Awans do konkursy wywalczyli również Piotr Żyła (numer 34), Dawid Kubacki (numer 36) oraz Kamil Stoch (numer 38). Zawodnicy będą startować w kolejności zgodnej z miejscami, jakie zajmują obecnie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Lista startowa

Czwartkowa rywalizacja ma rozpocząć się o godzinie 15:00. Poprzedzi ją seria próbna, której start jest zaplanowany na 14:00. W czasie trwania konkursu zawodnikom ma towarzyszyć wiatr oscylujący w granicach 1-2 m/s. Dodatkowo w Planicy ma utrzymać się iście wiosenna temperatura, wynosząca około 13 stopni powyżej zera.

Źródło: informacja własna