PŚ w Pjongczangu: Niemiecka dominacja w dwójkach i zwycięstwo Iwanowej

13:35, 18.02.2017 Kamil Karczmarek

Reprezentanci Niemiec pokazują, że także na torze olimpijskim w Pjongczangu jeżdżą bardzo dobrze. Ze zwycięstwa w dwójkach cieszyli się dzisiaj Toni Eggert/Sascha Benecken, a całe podium zajęli reprezentanci Niemiec. Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski zajęli 12. miejsce. Wśród kobiet triumfowała Tatiana Iwanowa.

Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski zaprezentowali się bardzo dobrze. Po pierwszym ślizgu Polacy zajmowali 13. miejsce z szansami nawet na awans do dziesiątki. Po swoim drugim przejeździe polska dwójka wyszła na prowadzenie. Później od Polaków gorzej pojechali tylko bracia Sics. Ostatecznie Chmielewski i Kowalewski mimo błędów na trudnym i nowym torze zajęli 12. miejsce z łącznym czasem 1:34.706.

Pierwszy ślizg zapowiadał, że o miejsca w czołowej trójce powalczą Niemcy i Austriacy. Prowadzili Toni Eggert/Sascha Benecken. Na miejscach medalowych byli także Thomas Steu/Lorenz Koller oraz Tobias Wendl/Tobias Arlt. Za czołową trójką plasowali się Peter Penz/Georg Fischler i Robin Geueke/David Gamm. Młodzi Niemcy w drugim ślizgu pojechali bardzo szybko co ostatecznie dało im awans 3. miejsce. Presji nie wytrzymali młodzi Austriacy. Steu i Koller spadli na 5. pozycję. O zwycięstwo walczyli Eggert/Benecken i Wendl/Arlt. Liderzy Pucharu Świata początkowo przegrywali z wiceliderami, ale po świetnej końcówce wygrali z przewagą ponad 2 dziesiątych części sekundy wykręcając nowy rekord toru.

Wyniki zawodów dwójek

Po dzisiejszej wygranej Toni Eggert/Sascha Benecken są już pewni zdobycia kryształowej kuli. Niemiecka dwójka zdobyła już 1040 punktów wygrywając aż 8 zawodów. Drugie miejsce zapewnili sobie Tobias Wendl/Tobias Arlt. Trzeci są Robin Geueke/David Gamm, którzy o najniższe miejsce na podium w Altenbergu powalczą z Amerykanami Mattem Mortensenem i Jaysonem Terdimanem. Polacy zajmują 12. miejsce z szansami na awans do dziesiątki.

Klasyfikacja generalna PŚ dwójek

Po pierwszym przejeździe jedynek kobiet prowadziła Natalie Geisenberger, jednak jej przewaga nad Julią Taubitz i Tatianą Iwanową nie była duża. Rosjanka w drugim ślizgu jechała fantastycznie ustanawiając nowy rekord toru. Dało to jej zwycięstwo na torze olimpijskim. Drugie miejsce zajęła Natalie Geisenberger, która z Iwanową przegrała w samej końcówce. Trzecie miejsce zajęła Julia Taubitz, która po raz pierwszy w karierze stanęła na podium zawodów Pucharu Świata.

Ewa Kuls po pierwszym ślizgu była 21., ale drugi przejazd w wykonaniu polskiej saneczkarki był o wiele lepszy od pierwszego. Ostatecznie Polka zajęła 18. pozycję z ponad 2,5 sekundową stratą do zwyciężczyni.

Wyniki jedynek kobiet

Drugie miejsce wywalczone dzisiaj przez Geisenberger dało jej zdobycie kryształowej kuli jeszcze przed finałem w Altenbergu. Drugi w klasyfikacji generalnej ze stratą 102 punktów jest Tatjana Huefner (dzisiaj 4.). Trzecia jest Tatiana Iwanowa. Ewa Kuls zajmuje 21. lokatę, którą Polka może zmienić jeszcze w Altenbergu.