PŚ w Otepaeae: Eliminacje dla Nilsson i Klaebo, Maciej Staręga w ćwierćfinale

10:16, 18.02.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 10:17, 18.02.2017

maciejstarega001

Maciej Staręga zajął 20. miejsce w porannych eliminacjach sprintu stylem dowolnym w etońskiej Otepaeae. Polak zakwalifikował się dzięki temu do ćwierćfinału. W kwalifikacjach najlepsze rezultaty zanotowali Norweg Johannes Hoesflot Klaebo i Szwedka Stina Nilsson.

Sprint K:

Jako pierwsze do walki w eliminacjach sprintu stanęły biegaczki. Na liście startowej znalazło się 68 zawodniczek, które miały do pokonania 1,3 kilometra trasy w Otepaeae. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie jedna z głównych kandydatek do złotego medalu w sprincie, czyli Stina Nilsson. Szwedka wygrała eliminacje z czasem 2:52,45 i potwierdziła swoje wysokie aspiracje. Drugie miejsce zajęła Norweżka Heidi Weng ze stratą +0,60 sek. Trzecia była Amerykanka Kikkan Randall, która przed mistrzostwami świata w Lahti zaczyna prezentować coraz lepszą dyspozycję. Biegaczka ze Stanów Zjednoczonych straciła do Nilsson +2,55 sek.

Nieco gorzej w kwalifikacjach poszło pozostałym Norweżkom. Maiken Caspersen Falla była siódma, Ingvild Flugstad Oestberg ósma, a Marit Bjoergen siedemnasta. Listę ćwierćfinalistek zamknęła Kanadyjka Dahria Beatty ze stratą rzędu 10 sekund. Polki nie startowały.

Wyniki

Sprint M:

Eliminacje sprintu mężczyzn, po raz kolejny w tym sezonie, wygrał Johannes Hoesflot Klaebo. Młody Norweg zanotował czas 3:04,56 i wyprzedził Włocha Włocha Federica Pellegrino o 0,73. Na trzecim miejscu w kwalifikacjach uplasował się francuski biegacz Lucas Chanavat, który stracił do zwycięzcy +2,79 sek. W dziesiątce znalazł się jeszcze Szwed Calle Halfvarsson, Fin Ristomatti Hakolva, Rosjanin Siergiej Ustiugow, Amerykankin Simeon Hamilton, Norweg Finn Haagen Krogh, kolejny Norweg Sindre Bjoernestad Skar i Fin Martti Jylhae. Piętnasty był Petter Northug,

Maciej Staręga, dla którego jest to ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata w Lahti, zakwalifikował się do ćwierćfinałów z 20. wynikiem. Reprezentant Polski pojawił się na mecie z rezultatem 3:12,09. Staręga po raz piąty w tym sezonie awansował do najlepszej trzydziestki sprintu i po godzinie 11:30 rozpocznie swoją walkę o półfinał.