PŚ w Otepää. Rywale tylko oglądali ich plecy. Perfekcja. Polska zdublowana

13:55, 13.03.2022 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 14:39, 13.03.2022

Norwescy biathloniści odnieśli pewny triumf w ostatniej sztafecie mieszanej sezonu 2021/2022. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Szwecji. Podium uzupełnili Francuzi. Polacy niestety nie dotarli do mety.

© Manzoni/IBU

Norweska sztafeta

Norwegowie nie dali szans rywalom w ostatniej sztafecie mieszanej tej zimy. Ich przewaga na mecie nad drugą nie była ogromna (22,5 s), ale na każdej ze zmian znacznie wyprzedzali resztę stawki. Rywalizację w norweskim zespole otworzył Sivert Bakken. 23-latek trzykrotnie spudłował, ale też genialnie pobiegł i wypracował blisko dwudziestosekundową przewagę nad Francją, Szwecją i Austrią.

Wielki specjalista od sztafet Vetle Christiansen znów zrobił świetną robotę. Zwycięzca sobotniego biegu masowego oddał tylko jeden niecelny strzał i bardzo dobrze pobiegł. Żeńska część ekipy dopełniła dzieła. Tiril Eckhoff i Ingrid Tandrevold także zaprezentowały wysoką decyzję. Mistrzowie olimpijscy mogli się cieszyć z kolejnej wygranej.

Żuk nie dobiegła do mety

Drugie miejsce wywalczyli Szwedzi, którzy pobiegli w składzie: Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma, Linn Persson, Elvira Oeberg. Ta ostatnia walczyła do ostatniego strzelania z Justine Braisaz-Bouchet, która jednak na finałowe okrążenie wybiegła z kilkusekundową stratą do rywalki. 25-letnia zawodniczka nie dała rady świetnej Szwedce. Obok Justine w zespole francuskim znaleźli się Simon Desthieux, Quentin Fillon Maillet i Chloe Chevalier.

Na czwartej pozycji uplasowali się Niemcy. Piąte miejsce zajęli Czesi, szóste Słowacy, siódme Austriacy, a ósme Finowie. W dziesiątce zostali sklasyfikowani również Szwajcarzy oraz Bułgarzy. Nasza ekipa nie zdołała dobiec do mety. O tym zdecydowało przede wszystkim słabe strzelanie. Marcin Zawół i Jan Guńka, mimo pudeł, pokazali jednak dużą wolę walki i próbkę swoich możliwości na trasie. Na swoich zmianach mieli odpowiednio 11. i 13 czas. Kinga Zbylut przebiegła cały dystans, Kamila Żuk za to musiała zakończyć rywalizację po strzelaniu w pozycji leżącej.