PŚ w Otepää. Jarl Magnus Riiber i Gyda Westvold Hansen zdeklasowali rywali

17:13, 11.12.2021 Kamil Figiel Aktualizacja: 17:30, 11.12.2021

Dzisiejsze zawody były wyjątkowe. Nie ze względu na jakiegoś niespodziewanego zwycięzcę, nie ze względu na niesamowite skoki, tylko ze względu na format zawodów. Po raz pierwszy od 3 lat zawody były rozgrywane nie Metodą Gundersena, a startem masowym.  Format inny, ale zwycięzcy ci sami. Byli nimi Jarl Magnus Riiber i Gyda Westvold Hansen.

Powodem zmienienia formatu był silny wiatr, który uniemożliwił rano treningi na skoczni. Zamieniono więc kolejnością serię skoków i bieg narciarski. Przed południem zawodnicy wyruszyli do biegu. Duża grupa była prowadzona przez najlepszych biegaczy. Na czele pojawiał się Herola, Riiber, Grabaak, Lamparter. Na drugim okrążeniu na prowadzenie wyszli Niemcy: Eric Frenzel, Vincent Geiger, Johannes Rydzek. Narzucili trochę mocniejsze tempo i powoli zaczęła się robić selekcja w grupie. Pod koniec trzeciego okrążenia próbę ataku podjął Johannes Lamparter, jednak Austriak został szybko dogoniony. Później na podjeździe przyspieszył Ilka Herola, ale nie udało mu się zostawić reszty w tyle. Na stadion wjechała liczna grupa. Pojedynek o zwycięstwo stoczyli Jarl Magnus Riiber oraz Vincenz Geiger. Norweg okazał się szybszy od Niemca o pół sekundy. Za nimi na metę dojechali Graabak, Rydzek i Lamparter .

Wyniki biegu mężczyzn

Start masowy zdecydowanie faworyzuje kombinatorów specjalizujących się w skoku. Przez to, że w biegu nie pojawiły się duże różnice miedzy zawodnikami, to wygrać mógł tak naprawdę prawie każdy. Trzydziesty zawodnik po biegu - Sora Yachi - miał stratę 11,4 punktów do Riibera. Czołowa czternastka zamknęła się w dwóch punktach. Powiewy wiatru przeszkadzały w rozgrywaniu zawodów. Wiatr był mocny (nawet do 3-5 m/s) i często zmieniał kierunek. Wielu zawodników musiało schodzić z belki. Najlepiej w tych warunkach poradził sobie Jarl Magnus Riiber. Norweg zdeklasował rywali skaczą 96 metrów. Wyprzedził Espena Bjoerstada o 13,5 punktu. Dla Espena to mogło być pierwsze zwycięstwo w karierze, ale mimo skoku na 93 metr, pokonanie Riibera było niemożliwe. Podium uzupełnił Manuel Faisst ze stratą 17,2 punktu. Na czwartym miejscu znalazł się Ryota Yamamoto. Japończykowi zabrakło do podium tylko dwie dzesiąte punktu. Najlepszy biegacz, czyli Ilka Herola był piąty. Za nim uplasował się Laurent Muhlethaler, dla którego jest to najlepszy wynik w karierze.

Wyniki końcowe mężczyzn

U Pań na starcie stanęło 25 zawodniczek. Przez większość wyścigu tempo dyktowały Norweżki. Na drugim okrążeniu Ami Sawaya została liderką. Japonka mocnym tempem odskoczyła od peletonu, ale została doścignięta. Przez mocne tempo w pierwszej grupie zostało osiem zawodniczek. Wtedy na atak zdecydowała się liderka Pucharu Świata - Gyda Westvold Hansen. Wydawało się, że będzie to skuteczny atak. Norweżce udało się stworzyć dystans kilkudziesięciu metrów. Jednak przeliczyła swoje siły i jej koleżanki z kadry wyprzedziły ją na ostatniej prostej. Bieg wygrała Ida Marie Hagen, druga była Marte Leinan Lund, na trzecim miejscu Niemka Cindy Haasch. Poza podium, na czwartym miejscu, znalazła się Hansen.

Wyniki biegu kobiet

Zawody kobiet znowu zostały zdominowane przez Norweżki. Trzecie zwycięstwo w sezonie zdobyła Gyda Westvold Hansen. 94 metry dały jej aż 20,4 pkt przewagi. Drugie miejsce zajęła Ida Marie Hagen (85 m), która wygrała poranny bieg. Na trzecie miejsce wskoczyła Yuna Kasai (85,5 m) po sensacyjnej dyskwalifikacji Mari Leinan Lund. Liderka klasyfikacji skoków skoczyła 88 metrów i cieszyła się już z drugiego miejsca, ale nie przeszła pomyślnie kontroli sprzętu. Tuż za podium znalazła się jej siostra Marte.