PŚ w Otepää. Historyczny sprint dla Simon. Niesamowity wyczyn Gwizdoń

15:38, 11.03.2022 Marta Grzyb Aktualizacja: 14:26, 12.03.2022

W piątkowe popołudnie Otepää po raz pierwszy w historii była miejscem rozgrywania zawodów kobiecego Pucharu Świata w biathlonie. Sprint odbywający się na estońskiej ziemi padł łupem Francuzki, Julii Simon. Skład podium uzupełniły Vanessa Voigt i Karoline Offigstad Knotten. Na starcie zmagań stanęła Magdalena Gwizdoń. Tym samym doświadczona Polka pobiła rekord Ole Einara Bjoerndalena.

Screen Eurosport

Niespodziewane podium

Piątkowy sprint kobiet na dystansie 7,5 kilometra był drugim dniem zawodów w Otepää. Dzień wcześniej w tej samej konkurencji na estońskich trasach rywalizowali bowiem panowie. Zwyciężył absolutny dominator kończącego się sezonu, Quentin Fillon Maillet z Francji.

Wśród pań w premierowych kobiecych zmaganiach w owej estońskiej miejscowości tryumfowała rodaczka lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Julia Simon. Urodzona w 1996 roku zawodniczka popełniła jeden błąd na strzelnicy. Nie przeszkodziło to jednak w pokonaniu bezbłędnych Vanessy Voigt i Koroline Offigstad Knotten. Świetna dyspozycja biegowa pozwoliła Francuzce zanotować rezultat lepszy odpowiednio o 11 sekund oraz 12,8 sekundy od Niemki i Norweżki.

Czwarte miejsce w przedostatnim sprincie tej zimy zajęła Denise Herrmann z Niemiec, bezpośrednio za którą uplasowały się Ingrid Landmark Tandrevold z Norwegii i Hanna Oeberg ze Szwecji. Na 10. pozycji zmagania ukończyła najlepsza biathlonistka sezonu, Marte Olsbu Roeiseland.

Gwizdoń z niesamowitym rekordem

Na estońskiej ziemi doszło do historycznego wydarzenia. W rozgrywanym w ramach biathlonowego Pucharu Świata sprincie wystartowała jedyna do tej pory Polka, która może poszczycić się zwycięstwem (a nawet dwoma!) w zawodach tej rangi. Magdalena Gwizdoń - bo o niej mowa - dzięki startowi w Otepää wystąpiła w 27. kolejnej edycji zmagań pucharowych. Tym samym została samodzielną rekordzistką pod tym względem. Oprócz niej w 26 sezonach Pucharu Świata wystąpił także legendarny Norweg, Ole Einar Bjoerndalen.

W swym pierwszym i jedynym pucharowym występie w tym sezonie (a PIĘĆSET DZIEWIĘTNASTYM w całej dotychczasowej karierze) Gwizdoń uplasowała się na 66. miejscu. Cieszynianka zanotowała łącznie trzy błędy na strzelnicy - dwa w pozycji leżącej i jeden w stójce. Na mecie kwiatami witały ją koleżanka z reprezentacji, Anna Mąka, oraz najwybitniejsza polska biegaczka narciarska, Justyna Kowalczyk-Tekieli. Jak doskonale pamiętają kibice narciarstwa biegowego, Otepää była dla pochodzącej z Kasiny Wielkiej sportsmenki ulubionym miejscem na mapie pucharowych zmagań.

Oprócz Gwizdoń w sprincie rozgrywanym na terenie Estonii wystąpiły także trzy inne reprezentantki Polski. Dobry wynik zanotowała Monika Hojnisz-Staręga, której przypadła w udziale 18. lokata (90-procentowa skuteczność). Po trzy błędy na strzelnicy zanotowały z kolei Kamila Żuk (56. miejsce) oraz - wspomniana już - Anna Mąka (69. pozycja).