PŚ w Östersund. Triumf Christiansena w biegu pościgowym

Vetle Sjåstad Christiansen zwyciężył w biegu pościgowym podczas zawodów biathlonowego Pucharu Świata w Östersund. Drugie miejsce zajął dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej Sebastian Samuelsson, a trzecie Francuz Emilien Jacquelin. Polacy nie startowali.

fot: M. Król

Jako pierwszy na trasę niedzielnego biegu pościgowego mężczyzn w Östersund wyruszył zwycięzca piątkowego sprintu Sebastian Samuelsson, który, ze względu na prezentowaną przez siebie ostatnimi czasy formę, był jednym z głównych faworytów dzisiejszej rywalizacji. Reprezentant gospodarzy po pierwszej wizycie na strzelnicy spadł na drugie miejsce, gdy po niecelnym strzale musiał pokonywać rundę karną. Na prowadzenie wysunął się wówczas bezbłędny Francuz Emilien Jacquelin. Bardzo szybko z walki o zwycięstwo odpadł natomiast Tarjei Boe, który spudłował aż trzy razy.

Kolejne wizyty na stadionie przesiały nieco grono faworytów. Po trzecim strzelaniu w walce o triumf w dzisiejszym biegu liczyło się tylko trzech najlepiej spisujących się tego dnia zawodników, czyli Samuelsson, Jacquelin i Vetle Sjastad Christiansen. Najwięcej zimnej krwi zachował najbardziej doświadczony z nich Christiansen, który nie spudłował ani razu. Dzięki temu na piątą rundę biegową wyruszył z bezpieczną ponad 15 sekundową przewagą nad Francuzem i Szwedem, którzy w tym samym czasie pokonywali po jednej rundzie karnej.

Nowy lider Pucharu Świata

Ostatnie okrążenie było już tylko formalnością dla norweskiego biathlonisty. Vetle Sjastad Christiansen kontrolował sytuację na trasie i niezagrożony minął linię mety. 29-latek odniósł dopiero drugie w karierze indywidualne zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata i został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Za jego plecami finiszował Szwed Sebastian Samuelsson (+9,8 sek), a na trzecim miejscu uplasował się Emilien Jacquelin (+11 sek). Na czwartej pozycji dobiegł Michal Krcmar, a piąty był Toni Seppala.

O dwadzieścia miejsc awansowali szósty na mecie Simon Eder i Tomasso Giacomel z Włoch. Dopiero ósmy był Johannes Thingnes Boe, dziewiąty Antonin Guigonnat, a dziesiątkę zamknął Benjamin Weger.

Polacy nie startowali.

Wyniki

Źródło: informacja własna