PŚ w Östersund. Roeiseland powstrzymała Eckhoff w biegu pościgowym

Fot. © Manzoni/IBU.

Marte Olsbu Roeiseland wygrała w szwedzkim Östersund bieg pościgowy na 10 km zaliczany do biathlonowego Pucharu Świata. Tym samym przerwała serię zwycięstw rodaczki Tiril Eckhoff. Na podium też Białorusinka Hanna Solo. Polki nie startowały.

Fot. © Manzoni/IBU.

Na początku warto zaznaczyć, ze rywalizacja biathlonistek odbywała się w trudnych warunkach atmosferycznych. Wiatr rozdawał karty na strzelnicy, co spowodowało, że żadna z nich nie była bezbłędna. Roeiseland startowała w sobotę jako szósta i miała 18,2 s straty do Eckhoff. Na mecie miała nad nią już 29,3 s przewagi. I to właśnie głównie za sprawą strzelania. Marte doskonale radziła sobie w postawie leżąc. Pierwsza wizyta na strzelnicy w postawie stojąc, również była udana. Przy ostatnim strzeleckim sprawdzianie w pośpiechu Norweżka dwukrtonie spudłowała, ale nie dała już doścignąć się rywalkom. Olsbu Roeiseland odniosła trzecie pucharowe zwycięstwo w sezonie i dziewiąte w karierze.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się dzisiaj Białorusinka Hanna Sola, która drugi raz w karierze stanęła na podium. Jednak można powiedzieć, że to debiut w czołowej trójce podczas normalnych zawodów Pucharu Świata. Wszak 25-latka w lutym wywalczyła brąz mistrzostw świata w sprincie.

Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ już wcześniej zapewniła sobie Eckhoff. Norweżka ma jednak przed sobą jeszcze jeden ważny cel. W ostatnim starcie – w niedzielnym biegu ze startu wspólnego – bardzo zależy jej na wygranej, bo wówczas odniesie 14. triumf w zawodach PŚ w sezonie i zrówna się pod tym względem z rekordzistką Szwedką Magdaleną Forsberg, która tego dokonała 20 lat temu.

Pełne wyniki

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj