PŚ w Östersund. Lukas Hofer wygrywa sprint, a Johannes Thingnes Boe małą kryształową kulę

16:46, 19.03.2021 Stanisław Zyga Aktualizacja: 19:04, 19.03.2021

W szwedzkim Östersund odbyły się dziś pierwsze z trzech ostatnich zawodów w sezonie. Włoch Lukas Hofer zwyciężył w biegu sprinterskim, wyprzedzając Szweda Sebastiana Samuelssona i Norwega Tarjei Boe. Johannes Thingnes Boe zdobył małą kryształową kulę za klasyfikację sprinterską PŚ. W klasyfikacji ogólnej wszystko jest jeszcze możliwe.

Jako pierwszy na trasę wyruszył lider klasyfikacji ogólnej i sprinterskiej PŚ, Johannes Thingnes Boe. Norweg zawalił pierwsze strzelanie, dwukrotnie pudłując, co sprawiło, że jego ostateczny czas na mecie okazał się o 46,1 sekundy słabszy od Lukasa Hofera. Włoch z kolei świetnie spisał się na trasie i bezbłędnie na strzelnicy, co pozwoliło mu wyjść na prowadzenie, na którym, jak się później okazało, utrzymał się do samego końca. Bliski wyprzedzenia Hofera był reprezentant gospodarzy, biegnący z numerem 27 Sebastian Samuelsson. Ostatecznie Szwed przegrał z Włochem o 4 sekundy. Wcześniej na mecie, ze stratą 14,4 sekundy do zwycięzcy, pojawił się starszy brat Johannesa, Tarjei Boe.

Do końca  zawodów nikt już nie zmienił Lukasa Hofera i Sebastiana Samuelssona na 1 i 2 pozycji. Podium uzupełnił Tarjei Boe, zajmując 3 lokatę. Za nim, kolejno na 4 i 5 miejscu, uplasowali się Francuzi, Simon Desthieux i Quentin Fillon Maillet. Za ich plecami znaleźli się zawodnicy walczący o zwycięstwo w klasyfikacjach ogólnej i sprinterskiej Pucharu Świata. Sturla Holm Laegreid zakończył zawody na 6 miejscu, zaledwie 1 pozycję nad Johannesem Thingnesem Boe, co sprawia, że odrobił bardzo małą część strat w obu tych klasyfikacjach.

Dla doświadczonego Lukasa Hofera dzisiejsza wygrana to dopiero drugi triumf w zawodach PŚ w karierze. Poprzednio wygrał w 2014 roku w Anterselvie. Piątkowy bieg był ostatnią w tym sezonie rywalizacją sprinterską. Małą kryształową kulę za zwycięstwo w tej klasyfikacji zdobył Johannes Thingnes Boe. Norweg jest również liderem punktacji ogólnej PŚ. Ma w niej jednak zaledwie 15 punktów przewagi nad swym rodakiem, Laegreidem. Trzecią pozycję, ze stratą 104 oczek, zajmuje Quentin Fillon Maillet. Przez najbliższe dwa dni czekają nas zatem ogromne emocje. W sobotę odbędzie się bieg pościgowy na 12,5 km, a sezon zakończy się w niedzielę biegiem masowym na 15 km. W rywalizacji w Szwecji nie biorą udziału Polacy.