PŚ w Östersund. Biegi indywidualne na start biathlonowego sezonu (listy startowe)

fot: Mateusz Król

Po ośmiu miesiącach oczekiwań nadszedł czas na inaugurację biathlonowego Pucharu Świata. Ta, podobnie jak ubiegłoroczny finał PŚ, odbędzie się w szwedzkim Östersund. Zawodnicy swoje rozpoczną zmagania od biegów indywidualnych na 15 i 20 kilometrów. Na starcie nie zabraknie oczywiście reprezentantów Polski.

fot: Mateusz Król

Östersund na start

Puchar Świata w biathlonie po kilku miesiącach przerwy wraca do miejsca, w którym zakończyła się ubiegłoroczna rywalizacja. Mowa o Östersund, które od wielu lat jest stałym punktem w kalendarzu i zawsze przyciąga największe gwiazdy dwuboju zimowego. Nie inaczej będzie w tym roku, gdyż podczas inauguracji Pucharu Świata mają wystartować wszyscy faworyci z obrońcami Kryształowej Kuli Tiril Eckhoff i Johannesem Boe na czele.

Jako pierwsze na trasach w Östersund pojawią się panie, które zmagania w biegu indywidualnym na 15 kilometrów rozpoczną o 11:45. Całą rywalizację rozpocznie Anna Mąka, która wystartuje z jedynką na plastronie. Dość szybko wyruszy także obrończyni Kryształowej Kuli Tiril Eckhoff, która co prawda będzie w gronie faworytek, ale bieg długi nie jest jej mocną stroną. O zwycięstwo powinny się bić medalistki mistrzostw świata w tej specjalności, czyli Ingrid Landmark Tandrevold (numer 7.), Hanna Oeberg (numer 11.) i mistrzyni świata Marketa Davidova (numer 37.). Nie należy także zapominać o zdobywczyniach małej kryształowej kuli za bieg długi: Dorothei Wierer (nr 15.) i Lisie Teresie Hauser (nr 18.).

W gronie 116 zgłoszonych do startu zawodniczek są też reprezentantki Polski. Oprócz wspomnianej wcześniej Anny Mąki w biegu indywidualnym wystartują Monika Hojnisz-Staręga (nr 52.), Kamila Żuk (nr 72.) i Magda Piczura (nr 114.).

Lista startowa biegu kobiet

Bieg indywidualny mężczyzn

Punktualnie o godzinie 15:00 rozpocznie się rywalizacja w biegu indywidualnym mężczyzn. Tu także trudno jest wskazać murowanego kandydata do zwycięstwa, bowiem stawka jest niezwykle wyrównana. Na dodatek każdy niecelny strzał kosztuje biathlonistę aż minutę, więc potknięcie może wiele kosztować.

Zmagania panów zainauguruje doświadczony Bułgar Władimir Iliew. Już pół minuty po nim wystartuje Johannes Thingnes Boe, który w normalnych warunkach byłby typowany do zwycięstwa, ale Norweg ostatnio zmagał się z problemami zdrowotnymi i jego dyspozycja jest niewiadomą. Z szóstką na plecach wyruszy Quentin Fillon Maillet, a z ósemką Szwed Sebastian Samuelsson. Jako trzydziesty czwarty na trasie pojawi się mistrz świata w tej specjalności Sturla Laegreid. Namieszać mogą Aleksander Łoginow, Tarjei Boe czy reprezentanci Francji.

W Östersund nie zabraknie oczywiście Polaków. Najwcześniej wystartuje Grzegorz Guzik (nr 23.). Na kolejnych biało-czerwonych przyjdzie już trochę poczekać. Wojciech Filip pobiegnie z numerem 92., a Łukasz Szczurek 93. Ostatnim z Polaków na liście startowej jest Przemysław Pancerz (nr 99.).

Lista startowa biegu mężczyzn

Źródło: informacja własna