PŚ w Oslo: Triumf Anastazji Kuzminy, Monika Hojnisz na trzynastym miejscu

17:48, 21.03.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 18:17, 21.03.2019

(Fot. Osobnosti.sk)

Anastazja Kuzmina zwyciężyła w sprincie podczas ostatnich w tym sezonie zawodów biathlonowego Pucharu Świata i zapewniła sobie małą kryształową kulę w tej konkurencji. W Oslo doświadczona Słowaczka wyprzedziła Niemkę Franziskę Preuss i  swoją rodaczkę Paulinę Fialkovą. Monika Hojnisz uplasowała się na. miejscu

Mistrzyni świata w sprincie z Oestersund i dwukrotna mistrzyni olimpijska w tej specjalności, czyli Anastazja Kuzmina, była dziś doskonale dysponowana na trasie. Słowaczka po pierwszej wizycie na strzelnicy musiała pokonać rundę karną, ale potem bardzo szybko nadrabiała straty do liderek i po drugim strzelaniu już prowadziła. 34-letnia biathlonistka minęła linię mety z czasem 19:56,2 i odniosła czwarte zwycięstwo w tym sezonie, a trzecie w sprincie. Zapewniła sobie także małą kryształową kulę za sprint. Na drugim miejscu finiszowała Niemka Franziska Preuss, która startowała z odległym 90. numerem startowym i była bezbłędna na strzelnicy. Biathlonistka z Wasserburg am Inn straciła do zwyciężczyni 21 sekund. Trzecia była rodaczka Kuzminy - Paulina Fialkova. Słowaczka była bezbłędna, ale mimo to przegrała ze swoją bardziej doświadczoną koleżanką z kadry o ponad 25 sekund.

Na czwartym miejscu zawody ukończyła była biegaczka narciarska, a obecnie biathlonistka Celia Aymonier. Francuzka była wolniejsza od triumfatorki o pół minuty. Piąta z dwiema rundami karnymi finiszowała Denise Herrmann (+34 sek), a szósta była Marte Olsbu Roeiseland (+35,5 sek). Siódme miejsce zajęła Tiril Eckhoff (+42,2 sek), ósme Szwedka Linn Persson, a dziewiąte Kanadyjka Emma Lunder. W czołowej dziesiątce znalazła się jeszcze Elisabeth Hoegberg. Z jedenastym czasem finiszowała Dorothea Wierer, która dziś zdecydowanie wygrała ze swoją rodaczką Lisą Vitozzi. Vitozzi nie zdołała zakwalifikować się do sobotniego biegu pościgowego.

W Oslo wystartowały trzy Polki. Dobrze spisała się dziś Monika Hojnisz, która ani razu nie spudłowała i dość długo liczyła się w walce o dziesiątkę. Ostatecznie Polka finiszowała na trzynastym miejscu ze stratą minuty i trzech sekund do Anastazji Kuzminy. Gorzej poszło Kindze Zbylut i Kamili Żuk, które uplasowały się w ósmej dziesiątce. Zbylut z trzema pudłami była 83., a Żuk z czterema rundami karnymi zajęła 86. miejsce.