PŚ w Oslo. Sensacja! Młody Norweg pogodził faworytów

15:59, 20.03.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 16:28, 20.03.2022

Sivert Guttorm Bakken okazał się najlepszy w ostatnim biathlonowym biegu sezonu 2021/2022. 23-latek w niedzielę pokonał wszystkich faworytów, a dzięki triumfowi wywalczył małą kryształową kulę za biegi masowe. Drugie miejsce zajął kolejny z reprezentantów gospodarzy - Sturla Holm Laegreid. Na najniższym stopniu podium stanął Francuz Emilien Jacquelin. Dopiero siódmy był zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Quentin Fillon Maillet.

Ostatni biathlonowy bieg sezonu 2021/2022 dostarczył dużo emocji i zakończył się zwycięstwem zawodnika, który przed startem nie był wymieniany w gronie głównych kandydatów do zwycięstwa. Sivert Guttorm Bakken, bo o nim mowa, już od pierwszego strzelania utrzymywał się w ścisłej czołówce potwierdzając tym samym, że w biegach ze startu wspólnego potrafi wykrzesać z siebie maksimum. Po pierwszej wizycie na strzelnicy Norweg był trzeci, potem spadł na czwarte miejsce, by po trzecim strzelaniu przebić się na drugą lokatę.

Kluczowa dla losów biegu okazała się czwarta wizyta na stadionie. Wówczas aż trzykrotnie spudłował dotychczasowy lider Sebastian Samuelsson, który ze względu na trzy rundy karne osunął się w klasyfikacji. Dodatkowe 150 metrów musiał także pokonać Sturla Holm Laegreid. Bezbłędny był natomiast Bakken, który wyruszył na ostatnią rundę biegową z niespełna trzysekundową przewagą.

Premierowe zwycięstwo

Na piątej pętli Bakken musiał stoczyć zaciętą walkę o zwycięstwo ze swoim rodakiem Laegreidem, który nie zamierzał odpuszczać młodszemu koledze z kadry. Kilometr przed metą na prowadzeniu znajdował się jeszcze starszy z Norwegów, ale ostatnie słowo należało do Bakkena, który pokonał Laegreida na finiszu o zaledwie pół sekundy i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Dzięki niedzielnemu triumfowi 23-latek zapewnił sobie także małą kryształową kulę za biegi masowe.

Na najniższym stopniu podium stanął Francuz Emilien Jacquelin (+13,4 sek), który rozprawił się z kończącym karierę Erikiem Lesserem (+21,6 sek). Piąte miejsce zajął Philipp Nawrath (+31,5 sek), a szóste Vetle Sjastad Christiansen (+44,8 sek).

Dopiero siódmy był zdobywca Pucharu Świata Quentin Fillon Maillet, który spudłował trzy razy i stracił do triumfatora ponad 48 sekund. Ósme miejsce zajął David Zobel (+49,2 sek), dziewiąte Francuz Simon Desthieux, a dziesiąte Simon Eder. Tuż za czołową dziesiątką finiszował Sebastian Samuelsson, który długo walczył o zwycięstwo, ale na ostatnim strzelaniu spudłował aż trzy razy.