PŚ w Oslo: Marit Bjoergen najszybsza w Oslo, Justyna Kowalczyk szósta

Marit Bjoergen odniosła piąte zwycięstwo w bieżącym sezonie Pucharu Świata. Norweżka bez większych problemów wygrała bieg na dystansie 30 kilometrów stylem klasycznym w Oslo. Na podium stanęły także dwie Finki: Krista Parmakoski i Kerttu Niskanen. Justyna Kowalczyk była szósta.

Niedzielny bieg na dystansie 30 kilometrów stylem klasycznym odbywał się przy mocnej mgle, która utrudniała obserwowanie tego, co dzieje się na trasie. Najlepiej w takich warunkach radziła sobie Marit Bjoergen, która dość szybko wysunęła się na prowadzenie i narzuciła wysokie tempo. Rywalki były w stanie odeprzeć pierwszy atak utytułowanej Norweżki, ale przy kolejnym były już bezradne i musiały się skupić na walce o drugie miejsce. 37-letnia Bjoergen z, wydawałoby się, dziecinną łatwością pokonywała następne kilometry trasy na legendarnym Holmenkollen i nawet po zmianie nart utrzymywała bezpieczny dystans nad pozostałymi biegaczkami.

Na półmetku przewaga Bjoergen wzrosła do minuty i 15 sekund. Biegnące z tyłu Justyna Kowalczyk i Charlotte Kalla starały się utrzymywać równe tempo, aby powiększać dystans nad grupą składającą się z trzech Finek i Norweżki Weng. Te cztery biegaczki dogoniły jednak polsko-szwedzki tandem i na trzecią pętlę zawodniczki ruszyły już w minimalnych odstępach czasowych. W końcówce biegu Marit Bjoergen mogła już świętować zwycięstwo i wyraźnie zwolniła, aby dać swoim kibicom powody do fetowania. Na taki ruch nie mogły sobie pozwolić rywalki norweskiej królowej nart. Najpierw atak przypuściła Charlotte Kalla, następnie do przodu ruszyła Justyna Kowalczyk, ale najwięcej sił na finisz zachowały Finki. Na drugim miejscu zawody ukończyła Krista Parmakoski, a na trzecim Kerttu Niskanen. Czwarta była Heidi Weng, piąta Charlotte Kalla, a szósta Justyna Kowalczyk.

Dzisiejsze zwycięstwo było 107. triumfem Marit Bjoergen w karierze. Norweżka wygrała także trzydziestkę klasykiem tydzień po zakończeniu mistrzostw świata. Justyna Kowalczyk niedzielnym występem pożegnała się z rywalizacją w Pucharze Świata w obecnym sezonie. Polka nie wybiera się bowiem do Kanady, gdzie odbędzie się kończący zmagania trzydniowy cykl.

Wyniki

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.