PŚ w Oslo: Marit Bjoergen najlepsza w Oslo, siódme zwycięstwo Norweżki w stolicy Norwegii

fot. Irek Trawka

Marit Bjoergen w świetnym stylu wygrała bieg na 30 kilometrów stylem dowolnym rozgrywany w Oslo. Norweżka powtórzyła sukces z Pjongczangu i już po raz siódmy w karierze triumfowała na słynnym wzgórzu Holmenkollen. Na podium stanęły także Jessica Diggins i Ragnhild Haga.

Niedzielny bieg na 30 kilometrów w Oslo przyniósł o wiele więcej emocji niż ten z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W Korei Południowej kwestia zwycięstwa rozstrzygnęła się już po kilku kilometrach, natomiast w Norwegii o triumf biegaczki walczyły do samego końca.

W połowie dystansu od pozostałych zawodniczek oderwały się trzy biegaczki: Jessica Diggins, Charlotte Kalla i Ragnhild Haga. Amerykanka, Szwedka i Norweżka zgodnie współpracowały i powiększały przewagę nad grupą pościgową składającą się z Marit Bjoergen, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Ebby Andersson i Kristy Parmakoski. Na szesnastym kilometrze w pogoń za rywalkami ruszyły dwie Norweżki, które zachowały najwięcej sił. Mowa tutaj o doświadczonych Bjoergen i Jacobsen. Na 20 kilometrze ich strata nadal wynosiła około pół minuty i wydawało się, że gospodynie nie będą w stanie dogonić prowadzącego tercetu.

Diggins, Kalla i Haga biegły równym rytmem, ale jednocześnie nie narzucały bardzo wysokiego tempa, co wykorzystała grupa pościgowa składająca się z Marit Bjoergen i Astrid Jacobsen. Norweżki dogoniły swoje rywalki na niespełna dwa kilometry przed metą i czekały na odpowiedni moment do ataku.

Bjoergen wyszła na prowadzenie gdy do mety pozostawało 800 metrów. Ośmiokrotna mistrzyni olimpijska nie zamierzała pozostawiać kwestii zwycięstwa przypadkowi i powiększyła swoją przewagę nad rywalkami do kilkunastu metrów, odnosząc pewne zwycięstwo w biegu na 30 kilometrów stylem dowolnym w Oslo. Na drugim miejscu finiszowała Jessica Diggins, dla której jest to pierwsze w karierze podium na królewskim dystansie. Trzecia była Ragnhild Haga, a tuż za nią finiszowała Charlotte Kalla. Dopiero na 18. miejscu ze stratą ponad trzech minut dobiegła liderka klasyfikacji generalnej Heidi Weng.

Dzisiejsze zwycięstwo jest dla Marit Bjoergen siódmym w karierze odniesionym w Oslo. Norweżka triumfowała tutaj także w latach 2005, 2010, 2012, 2014, 2015 i 2017.

Wyniki biegu

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.