PŚ w Oslo. Historyczne podium dla Norwegów. Zwycięstwo Nyengeta

14:19, 06.03.2022 Tomasz Lutek Aktualizacja: 18:57, 06.03.2022

Martin Løwstrøm Nyenget wygrał bieg na 50 kilometrów stylem klasycznym rozgrywany w ramach Pucharu Świata w norweskim Oslo. Tuż za nim uplasowali jego rodacy Sjur Roethe oraz Didrik Toenseth. To pierwszy raz w historii, kiedy reprezentanci Norwegii zajęli całe podium w biegu na tym dystansie przed własną publicznością.

screen - Eurosport

Po bardzo wzruszającym i naładowanym emocjonalnie biegu na 30 km kobiet, kiedy to Therese Johaug zwycięstwem zakończyła swoją karierę, przyszedł czas na rywalizację mężczyzn na 50 km. Na starcie królewskiego dystansu w norweskim Oslo stanęło 64 zawodników. Zabrakło natomiast reprezentantów Polski.

Nyenget zwycięzcą

W odróżnieniu od biegu pań, zawodnicy dość długo walczyli w licznej grupie. Regularnie od czołówki odpadali kolejni panowie. Z początkiem przedostatniej pętli do ataku przystąpił Harald Oestberg Amundsen. Norweg wykorzystał fakt, że rywale postanowili zmienić narty. W pogoń za nim rzucił się Iivo Niskanen. Tempo liderów zdołało wytrzymać 8 zawodników.

Do decydującej o losach biegu akcji doszło na 3 kilometry przed metą. Na jednym z podbiegów oderwali się Norwegowie i tym samym stało się jasne, że po raz pierwszy w historii rywalizacji na 50 kilometrów w Oslo, zajmą całe podium. Po piorunującym finiszu najlepszy okazał się Martin Løwstrøm Nyenget. Co ciekawe, nie było go w kadrze na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Drugi Sjur Roethe stracił do triumfatora 0,6 sek., natomiast trzeci Didrik Toenseth 3,5 sek.

Faworyt tuż za podium

Na czwartym, najgorszym dla sportowca miejscu rywalizację ukończył Iivo Niskanen. Fin wydawał się być murowanym faworytem do zwycięstwa. Przed tygodniem wygrał bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym w Lahti, w 2018 roku zdobył również złoto olimpijskie właśnie w biegu na 50 kilometrów tą techniką. Na pocieszenie Niskanen objął jednak prowadzenie w klasyfikacji dystansowej.

Czołowe lokaty wywalczyli również: William Poromaa, Andrew Musgrawe, Hans Christer Holund, Haavard Moseby, Dario Cologna i Simen Hegstad Krueger.

Zawody w Oslo były przedostatnią odsłoną Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2021/22. Cały cykl zakończy się w kolejnym tygodniu w Falun.